Čo robiť pri zamrznutí vonkajších roliet?

Vonkajšie rolety a žalúzie sa vyrábajú z kvalitných a odolných materiálov. Zvyčajne preto nie je potrebné ich pred zimou ošetrovať a venovať im nadštandardnú starostlivosť. Odolajú vysokým teplotám, vetru, dažďu aj mrazu. Aj napriek tomu ale môžete v priebehu zimy naraziť na jeden nepríjemný problém, ktorý môže vonkajším roletám veľmi uškodiť. A tým je námraza.

 

síť proti hmyzu do oken

Čo robiť pri zamrznutí vonkajších roliet?

Akonáhle zistíte, že sú exteriérové ​​rolety zamrznuté, vôbec s nimi nemanipulujte. Počkajte, kým námraza povolí a samovoľne zmizne (napríklad nárastom vonkajších teplôt). Ak však musíte s predokennými roletami z nejakého dôvodu manipulovať, najskôr námrazu šetrne odstráňte. Inak hrozí nenávratné poškodenie roliet.

pevná okenní síť

Preventívne opatrenia

V zimných mesiacoch odporúčame pred každým použitím vonkajšie rolety skontrolovať, či lamely neprimrzli k vodiacej lište alebo k parapetu. Myslite na to, že námraza sa netvorí len pri snežení a daždi, ale aj pri vetraní. Najčastejšie k tomuto javu dochádza v kúpeľni či v kuchyni. Počas vetrania odchádza oknom horúca para, ktorá na okenných roletách zamŕza a následne robí paseku. Preto v týchto miestach venujte vonkajším roletám zvýšenú pozornosť.

síť proti hmyzu do oken

Ručné vs. motorové ovládanie

S vonkajšími tieniacimi roletami na okná je nutné počas zimy konať opatrne. Obzvlášť, ak sú na ručné ovládanie. Niektoré modely chytrých okenných roliet s motorovým ovládaním majú v sebe zakomponovanú funkciu na detekciu námrazy - Akonáhle ju identifikuje, nedovolí vám s roletou manipulovať. Napriek tomu sa na túto funkciu plne nespoliehajte a vykonajte ešte vlastnú kontrolu.

 

A keď zabudnete námrazu odstrániť a rolety napríklad stiahnete, zbytočne nepanikárte. Počkajte, kým námraza nepovolí. Potom skontrolujte situáciu a v prípade potreby volajte odborný servis.

 

Nahoru