Záclony alebo žalúzie? Čo sa viac hodí do interiéru?

Pri výbere tieniacej techniky do interiéru máte hneď niekoľko možností - rolety, žalúzie, závesy, záclony. V dnešnom článku sme si vzali pod hľadáčik najobľúbenejšie dva typy tienenia, a to záclony a žalúzie. Aké majú výhody a ktoré sa hodia do interiéru?

Curtain with sunlight Free Photo

Záclony: prežitok, alebo štýlový doplnok?

Záclony bývajú už niekoľko rokov tradičnou dekoráciou okien. Tlmia ľahko slnečný svit a zároveň zabraňujú zvedavcom nahliadnuť dovnútra. Okrem toho majú tiež estetickú funkciu.
Okná so záclonami môžu pôsobiť útulne a romanticky. Vyberať tiež môžete z pestrej škály druhov. Existujú luxusné vitrážové záclony, lacné záclony, elegantné vyšívané záclony,
oblúkové záclony, povrázkové záclony, voály, farebné voály, záclony s potlačou a mnoho ďalších alternatív. Desiatky motívov, vzorov i veľkostí.

Veľkou výhodou záclon oproti žalúziám je ich rýchla údržba. Stačí ich zložiť zo záclonovej tyče alebo úchytiek, hodiť do vrecka na záclony a vyprať v práčke. Pomerne ľahko ich tiež vymeníte. Akonáhle sa vám jedna záclona opozerá, počas chvíle ju zložíte a vymeníte za inú.

Window, Pink, Curtain, House, Interior

Žalúzie: sú vhodné miesto záclon?

Mnoho ľudí si myslí, že žalúzie nevytvárajú útulný dojem, ale pôsobia chladne a neesteticky. Preto sa k nim často obstarávajú spomínané záclony. Opak je ale pravdou, aj žalúzie môžu byť vkusné a aj samotné môžu vykúzliť príjemné domáce prostredie. Stačí len vybrať vhodný model.

Na trhu sú k dostaniu vertikálne žalúzie a horizontálne žalúzie. Vertikálne bývajú obľúbené v kancelárskych priestoroch a na zatienenie veľkých okien. Hojne sa tiež používajú v interiéri na rozdelenie miestností. Horizontálne zase padnú na väčšinu okien.

Vyberať môžete z plisé žalúzií do plastových okien, bambusových žalúzií alebo hliníkových žalúzií mnohých farieb a štýlov. Veľkou výhodou je aj ľahká manipulácia. Ovládať ich môžete klasicky pomocou retiazok a tyčky alebo moderne pomocou elektrického motora (napríklad diaľkovo alebo skrz spínač).

Chair, Pillow, Hardwood, Windows, Curtains, Radiators

Žalúzie: ktorý variant zvoliť?

Oproti záclonám vynikajú okenné žalúzie tiež v intenzite zatienenia. Umožňujú regulovať tienenie a v prípade potreby môžete úplne "zatiahnuť", čo sa záclonami bohužiaľ nejde.
Ich údržba nie je nijak náročná (obvykle stačí pretrieť lamely handričkou), ale v porovnaní so záclonami zaberie predsa len trochu viac času.

Pri rozhodovaní, ktorý variant zvoliť, preto berte do úvahy dizajn interiéru a tiež tvar okna, jeho veľkosť a najmä vaše očakávania (ako veľmi veľké tienenie potrebujete).

 

Nahoru