Ako čistiť vertikálne žalúzie?

 Veľmi častou otázkou našich zákazníkov je: "Ako sa čistia vertikálne žalúzie?", Preto sme sa rozhodli vám na spomínanú otázku odpovedať prostredníctvom tohto článku. Každá správna gazdinka chce mať predsa doma upratané, rovnako ako koberce a záclony potrebujú aj žalúzie istú kvapku starostlivosti. Tak sa teda poďme pozrieť, ako na to.

vertikální žaluzie

Pravidelná údržba alebo čistenie pomocou vysávača

Pravidelnej údržby sa vôbec nemusíte obávať, stačí vziať do rúk vysávač, nasadiť užšiu hubicu a zapnúť nižší výkon. Lamely si pri vysávaní pekne pridržiavajte, aby sa neskrútili alebo v horšom prípade nepolámali. Týmto spôsobom zo žalúzií odstránite najmä prach, ak by sa jednalo o zašpinenia žalúzie, je treba k čisteniu pristupovať odlišným spôsobom.

Takže keď nabudúce príde na rad väčšie upratovanie nezabudnite pri vysávaní vziať útokom aj vaše vertikálne žalúzie, podarí sa vám tým docieliť celkovej nižšej prašnosti v dome či byte. Navyše budú mať žalúzie stále rovnaký odtieň ako v deň, kedy ste ich kupovali a celkovo predĺžite ich životnosť.

vertikální žaluzie

Na ľahké znečistenie s handričkou

Ak máte na vertikálnych žalúziách menšie škvrny alebo inú miernu nečistotu, môžete pokojne použiť navlhčenú handričku, namáčajte ju vo vode so saponátom, prípadne možno použiť aj vodu s octom. Plochu každej lamely starostlivo utrite, potom nechajte uschnúť a uvidíte, že žalúzie budú zase ako nové.

vertikální žaluzie

Ďalšie možnosti čistenia

Ďalším variantom je, nechať si žalúzie vyčistiť od odborníka, ktorý údržbu vykoná buď priamo u vás doma alebo žalúzie demontuje, odvezie a zase namontuje späť. Odborné čistenie prebieha najčastejšie prostredníctvom čistiaceho kúpeľa. Vertikálne žalúzie je však možné čistiť aj pomocou ultrazvuku, špeciálnej sprchy či kief.

Ak sa v miestnosti, kde sú vertikálne žalúzie umiestnené často fajčí, pri dlhodobejšom zanedbávaní ich údržby dochádza k nezvratnej zmene farby dokonca až k zožltnutiu. V tomto prípade vám už nepomôže ani odborník, najlepšou možnosťou potom je, objednať si nové látky vertikálnych žalúzií, ktoré vymeníte za tie opotrebované.

 

Nahoru