Praktické rady, ako vybrať pergolu na záhradu

Vybrať tú správnu záhradnú pergolu môže byť pre niekoho naozaj ťažký oriešok. Samostatne stojacu alebo namontovanú k múru? S fixnou alebo posuvnou strechou? A aké voliť materiály? Všetky tieto otázky vám pomôžeme rozlúsknuť v nasledujúcom článku.

Bioklimatická pergola ke zdi Ksystem

Začnite voľbou materiálu a umiestnením

Medzi najobľúbenejšie a najčastejšie používané materiály patrí drevo a kov (hliník). Drevené pergoly pôsobia autenticky a sú krásnou vonkajšou dekoráciou chát, drevostavieb a chalúp, kde dotvárajú čarovnú prírodnú atmosféru. Naopak kovové či hliníkové pergoly patria k moderným verziám tieniacich techník s dlhou životnosťou a odolnosťou. Ponúkajú veľa vylepšení a doplnkov k inštalácii.

Montáž možno vykonať dvojakým spôsobom - k stene domu a mimo dom. Pergoly k stene sú ideálnym riešením pre terasy, verandy a balkóny. Z jednej strany sa trámy opierajú o dom, z druhej stojí samovoľne. V poslednej dobe sú však populárne aj voľne stojace hliníkové pergoly. Tie sa umiestňujú do tesnej blízkosti domu alebo na ľubovoľné miesto na záhradu.

Bioklimatická pergola - zastřešení Ksytem

Dbajte na správny výber zastrešenia

Pergoly pri dome môžu mať strechu fixne pripevnenú, alebo posuvnú (tá sa inštaluje najčastejšie do kovových modelov). Odporúčame voliť hliníkové pergoly s posuvnou strechou (prípadne naklápacími lamelami). Ak príde dážď či sneh, ľahko strechu zatiahnete, naopak v lete môžete z terasy pozorovať hviezdy či grilovať. Takýto komfort vám dlhodobo zastrešené pergoly bohužiaľ neposkytnú.

Ovládanie je v dnešnej dobe často diaľkové či elektrické. Nemusíte sa teda báť, že budete skákať po streche pergoly a zaťahovať ju ručne.

Bioklimatická pergola - boční zastínění

Nezabudnite na bočné tienenie

Hliníkové pergoly k domu môžu mať po stranách inštalované žalúzie či rolety. Tie sú špeciálne prispôsobené vonkajšiemu prostrediu a odolajú kadejakým poveternostným podmienkam (vetru, snehu, slnečným lúčom ...). Poskytnú vám tak úplné pohodlie pri akomkoľvek počasí.

Ak hľadáte moderné tienenie a zastrešenie záhrady či terasy, vyskúšajte Bioklimatickú hliníkovú pergolu na mieru. Pýši sa naklápacími lamelami a veľkou variabilnosťou. Pergolu možno doplniť vetracím systémom, vykurovacím telesom či LED osvetlením.

Stále si neviete rady? Obráťte sa na našich odborníkov. Pomôžu vám nájsť to najlepšie riešenie práve pre váš dom.

 

Nahoru