História roliet: Od počiatku až po moderné trendy

Obstarávate si domov novú tieniacu techniku ​​a zapáčili sa vám rolety? Viete, ako vznikli? Ako vyzerali vôbec prvé rolety a prečo sú dodnes tak obľúbené? Pripravili sme pre vás stručný prehľad históriou roliet a pár tipov na moderné trendy.

Človek sa snaží pred agresívnymi slnečnými lúčmi chrániť už odpradávna. Už ľudia v neolite si zakrývali vchody do jaskýň kožami, od tej doby potom prešla tieniaca technika dlhou cestou, na ktorej konci stojí naša firma s najmodernejšími žalúziami a roletami do okien.

Čo predchádzalo vnútorným roletám?

Prvé zmienky o tienení zhruba tak, ako ho poznáme dnes, pochádzajú zo 4. tisícročia pred naším letopočtom. Obyvatelia starého Egypta zatieňovali svoje okná aj prestoje medzi stĺpmi tkanými závesmi. Tie už potom mali často dekoratívne účely - boli na nich lotosové alebo zvončekové ornamenty a vzory.

Rozvinuté staroveké Grécko a neskôr aj Rím prišli s ďalšími novými možnosťami tienenia. Gréci nás obohatili o pelmety, čiže látkové ozdoby nad oknami, ktoré jednotlivé strany závesov spájajú. Ich vzory boli skôr jednoduchšie a často geometrické. Rimania potom vymysleli rozstrapkané konce závesov, rôzne strapce, ale aj kvetinové vzory.

Látkové rolety - ochrana pred slnkom aj zvedavými susedmilátkové rolety rollo

V 18. storočí doplnili závesy a okenice dva populárne vynálezy. Prvým je francúzsky produkt - žalúzie, druhým potom americké rolety. Systém, na ktorom látkové rolety fungujú dodnes, bol patentovaný v USA, prvá továreň na výrobu roliet na našom území vznikla už v roku 1889.

Jednoduchý a účinný systém navíjania a spúšťania látky pre okná sa stal čoskoro obľúbeným celosvetovo. Narozdiel od žalúzií, ktoré boli obľúbené hlavne u vyššej a bohatšej spoločnosti, sa rolety stali obľúbené globálne, keďže boli jednoduché, veľmi funkčné a predovšetkým aj cenovo dostupné takmer pre každého.

Aktuálne trendy látkových okenných roliet

Klasické mechanizmy navíjania roliet do okien pomocou pružiny alebo kľuky vystriedal rovnaký mechanizmus ako u žalúzií - jednoduchá postranná retiazka. Zvoliť si ale môžete aj rolety s automatickým ovládaním motorčekom. Materiál roliet sa tiež stal odolnejším. Látkové rolety Rollo sa vyrábajú z PES materiálu, ktorý má antistatickú protiprachovú úpravu. Pokiaľ ide o farby a vzory, najviac vedú svetlé rolety v bielej alebo krémovej farbe. Vyberať ale môžete aj z rôznych vzorov, napríklad kvetinových.
 

Nahoru