Najčastejšie kladené otázky - FAQ

Prečo sa mi rosia okná? Môžu za to interiérové žalúzie?

Rosenie okien z interiéru je jav, ktorý sa vyskytuje v zimnom období. Príčinou pásu skondenzovanej vody na skle je skutočnosť, že v noci bývajú teploty vonkajšieho vzduchu nízke a tak sú sklá okien ochladzované. Nezáleží na tom či máte dvoj alebo trojsklá. Je to prirodzený fyzikálny jav a výrazným spôsobom na neho vplýva taktiež zvýšená vlhkosť v miestnosti. Žalúzie nie sú skutočnou príčinou tejto nepríjemnej záležitosti. Rosenie je možné znížiť pri dodržaní nasledovných odporúčaní. 

  •  Znížte vlhkosť vzduchu v miestnosti. Pri optimálnej teplote interiéru 20 - 21° C by mala byť relatívna vlhkosť cca 45 -50 %. Pri prekročení % vlhkosti treba vetrať 5-6x denne po dobu 5-10 minút.
  •  Zvýšte teplotu okien. Umožnite, aby prúdil ku sklám okien teplý vzduch z vykurovacej jednotky. Tým sa oteplí sklo. Vyhýbajte sa širokým parapetným doskám a nepriedušným závesom, ktoré zabránia prúdeniu teplého vzduchu. Povytiahnite na noc svoje interiérové žalúzie alebo rolety o 10 – 15 cm, aby mohol ku sklu prúdiť teplý vzduch.
  • Nechajte prúdiť vzduch v miestnosti. V prípade, že nemáte doma rekuperačnú jednotku, použite na miešanie vzduchu ventilátor.
  • Chráňte svoje okná pred priamym ochladzovaním vonkajším vzduchom. Práve vonkajšie prekrytie okien - ako sú žalúzie, rolety, okenice - zohrávajú dôležitú úlohu a nie je ňou iba ochrana vášho súkromia. Merania preukázali, že vonkajšie tienenie pôsobí ako pridaná tepelná izolácia sklenených tabúľ.
  • Zmeňte svoje návyky. Zvýšená vlhkosť je daňou zateplených budov s nevyriešenou ventiláciou. Zmeňte svoje návyky, znižujte vlhkosť v interiéri. Využívajte odvlhčovač, vetrajte, znížte počet kvetov, zabezpečte lepšiu cirkuláciu vzduchu v miestnosti.

Mám pre ovládanie vonkajších žalúzii vypínač alebo ovládač od firmy ABB ( nechcel som po stenách rôzne typy vypínačov). Je možné použiť vypínače ABB Time bez akýchkoľvek ďalších ovládacích relé a doplnkových spínačov pre priame ovládanie vonkajších žalúzii? Samozrejme bude to zapájať elektrikár, len chcem vedieť dopredu či niečo také potrebujem, aby sa nestalo že to nezastaví a niečo sa poškodí alebo potrhá.

Elero žalúziové pohony môžu byť ovládané bežnými žalúziovými spínačmi alebo tlačidlami na priamo. Dôležité je, aby takýto spínač mal buď mechanickú alebo elektronickú blokáciu proti stlačeniu oboch smerov naraz. V každom prípade takáto inštalácia, tzn. priame pripojenie jedného pohonu na jeden spínač, neumožňuje ovládanie viacerých pohonov súčasne.  
Pri inštalácii vodičov odporúčame použiť od pohonu k vypínaču minimálne kábel  5x1mm a pod spínače použiť min. podomietkovú krabicu KU70. Tak je do budúcna možné, v prípade potreby, umiestniť do krabice pod vypínač napr. relé s integrovaným rádiovým prijímačom.

Všimli sme si, že na sieti proti hmyzu sa nám objavili malé dierky. Sme si istí, že sieťovinu sme mechanicky nepoškodili. Radi by sme vedeli, z čoho je sieťovina vyrobená a ako mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Môžeme sieťovinu reklamovať?

Sieťovina je vyrobená zo skleného vlákna, ktoré je obalené polyamidom. Pokiaľ nie je do siete mechanicky zasahované, musí vydržať minimálne 10 rokov. Ročne sa stretávame zhruba s tromi prípadmi porušenia sieťoviny vplyvom prezobania vtáctvom. Príčinou nie je chuť sieťoviny, ale potrava (hmyz), ktorú vtáky hľadajú medzi sieťou a oknom. Na mechanické poškodenie sieťoviny vplyvom prezobania vtákmi sa záruka nevzťahuje.

Chcel by som sa opýtať, či pri kotvení vertikálnych žalúzií do sadrokartónového stropu je nutné v mieste kotvenia aj zosilniť konštrukciu, alebo je možné žalúzie kotviť iba cez sadrokartón.

V mieste kotvenia nie je potrebné konštrukciu zosilniť, nakoľko pri montáži vertikálnych žalúzií do sadrokartónu sa používajú špeciálne sťahovacie príchytky do sadrokartónu.

Poradíte mi, kde môžem zakúpiť náhradné diely na žalúzie?

  • Náhradné diely na žalúzie aj siete si môžete objednať v Štúdiu tieniacej techniky v Bratislave,  Banskej Bystrici, v Košiciach alebo v Nitre.
  • Vzorkové predajne sú priestor, kde sú výrobky vystavené. Nie je tam však sklad materiálu. Po objednaní náhradných dielov vám doručíme faktúru. Po jej uhradení vás vyzveme k prevzatiu zásielky.
  • Ak vám časová zaneprázdnenosť alebo vzdialenosť neumožňuje opakovanú návštevu našej predajne, môžete si náhradné diely objednať prostredníctvom internetového obchodu www.kzaluzie.sk. Zásielku vám doručí prepravná služba.
  • Výdaj zo skladu a predaj náhradných dielov s platbou v hotovosti  je možný iba v Žiari nad Hronom, kde je aj výroba a sklad materiálu.

Aký vplyv na naše zdravie majú rádiové vysielače používané k ovládaniu tieniacej techniky?

Na rozdiel od mobilných telefónov, ktoré vysielajú signál permanentne, vysielače používané pri ovládaní tieniacej techniky vysielajú signál iba po dobu niekoľkých milisekúnd, a to v momente, keď sú používané. Vysielací výkon vysielačov tieniacej techniky dosahuje maximálnu hodnotu 10mW, v priemere však iba cca 4mW. Vysielací výkon mobilného telefónu môže dosahovať až 2000 mW. Vysielače pri ovládaní sú držané v ruke, alebo sú pripevnené na stenu, k hlave sa dostane maximálne cca 0,025 mW. Len pre porovnanie – mobilný telefón predstavuje pri hovore záťaž 100 – 2000 mW, v závislosti na vzdialenosti od vysielača. Z uvedeného vyplýva, že vysielače používané v tieniacej technike pre človeka nepredstavujú žiadne zdravotné riziko.

Je možné žalúzie vybaviť nejakým snímačom(čidlom), ktoré zabezpečí ich automatické sťahovanie v prípade silného slnka?

Áno, v prípade, že sú žalúzie vybavené pohonom Somfy so zabudovaným prijímačom diaľkového ovládania RTS, je možné ich vybaviť bezdrôtovými slnečnými snímačmi Sunis Indoor WireFree RTS alebo Thermosunis Indoor WireFree RTS, ktoré sú určené k automatickému riadeniu prvkov slnečnej ochrany (predokenných roliet, žalúzií a látkových interiérových roliet) v závislosti na intenzite slnečného svitu a v prípade snímača Thermosunis Indoor WireFree RTS taktiež v závislosti na teplote v miestnosti, v ktorej je snímač inštalovaný. Snímač sa upevňuje na okenné sklo alebo parapet, prípadne nábytok. Je napájaný batériou typu CR 2430. Tieto snímače môžu riadiť jeden alebo viacero prvkov slnečnej ochrany. Toto zariadenie je možné prevádzkovať v SR na základe všeobecného povolenia VPR-05/2001. Prehlásenia výrobcu o zhode sú k dispozícii na adrese www.somfy.com

Kto mi poradí ako správne osadiť vonkajšie žalúzie?

V praxi sa bohužiaľ stretávame s tým, že  v 99 % prípadoch zákazníci nemajú spracovaný riadny projekt. V prípade, že nie je dobre osadené okno, nemôže byť dobre osadená ani žalúzia. Prečo? Odpoveď na túto otázku sme našli v článku časopisu Dom a byt od Prof. Ing. Antona Puškára, PhD zo Stavebnej fakulty STU Bratislava.

Projektant by mal v projektovej dokumentácii predpísať veľkosť, členenie, materiálovú bázu okenných konštrukcií, hodnoty súčiniteľu prechodu tepla rámových profilov (Uf) a hodnoty súčiniteľu prechodu tepla zasklenia (Ug). Hodnotu súčiniteľu prechodu tepla celého okna daných rozmerov môže stanoviť zo známeho vzťahu (STN EN 10077-1). Rovnako by mal riešiť aj všetky stavebné detaily osadenia okna a ostatných otvorových výplní v stavebnom otvore.

Nahoru