Prehrievanie interiéru bytových domov

Vedeli ste, že cez okná prijímame až 90% tepelných ziskov zo slnečných lúčov?

Desí vás spomienka na minuloročné páľavy a prehriaty byt? Túžite po návrate domov sústrediť sa na prácu, oddychovať ale najmä poriadne sa vyspať? Namiesto toho riešite ako odvetrať naakumulované teplo a tešíte sa na západ slnka aby ste poriadne vyvetrali?

K-system ako  výrobca žalúzií a sietí proti hmyzu ponúka hneď dve bezproblémové riešenia!

1. Screenové siete

Počuli ste už o screenových sieťkach, ktoré súčasne slúžia aj ako tienenie? Screen má tú vlastnosť, že odráža slnečné žiarenie. Používa sa aj pri výrobe tzv. fasádnych markíz.

Spoločnosť K-system ponúka sieť proti hmyzu, kde namiesto štandardnej sieťoviny je v ráme napnutá sieťovina Termoscreen s vysokým účinkom ochrany pred prehrievaním interiéru. Až 64 % slnečných lúčov odrazí ešte pred okennou tabuľou!  Dôležitá je skutočnosť, že screenová sieťovina vám napriek tejto funkcii umožňuje nerušený výhľad. Sieťovina má vysokú odolnosť voči poveternostným podmienkam a UV žiareniu.

2. Exteriérové žalúzie

Zatieňte svoje okná exteriérovými žalúziami. Pri zatienení okien vonkajším tienením pomer tepelných ziskov od slnka ku ziskom cez steny prudko klesá. Tým sa prejavuje pozitívna vlastnosť zateplených stien v ich „nepriepustnosti“ voči teplu od slnka. Pri navrhovaní konkrétneho typu vonkajších žalúzií by však  dodávateľ tieniacej techniky mal vziať do úvahy nasledovné kritériá:

  • rozmer žalúzie,
  • výšku od zeme a s tým spojené veterné podmienky

a na základe tejto skutočnosti určiť vhodný typ lamely (šírku a tvar). Vo všeobecnosti platí zásada, že čím sú žalúzie menšie, lamela užšia a čím hlbšia je jej profilácia – tým vyššia je odolnosť voči vetru. Viac informácií o zaťažení žalúzií vetrom.

Bytové domy a klimatizácia

Vonku je 35°C, byt v paneláku je prehriaty minimálne na 30°C – to je realita letných dní. Ak vlastníte byt v  bytovom dome, mali by ste vedieť, že vyviesť otvor pre splitovú klimatizáciu cez murivo a zateplenie nie je až také jednoduché. Vyžaduje totiž špeciálnu montáž. Zariadenie umiestnené v byte obsahuje chladič s ventilátorom a filter vzduchu. S vonkajšou časťou, ktorú tvorí kompresor, ventilátor a kondenzátor, musí byť spojené potrubím alebo hadicou.  Je nevyhnutné vypýtať si súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov, nakoľko pri montáži a následne aj prevádzke klimatizačného zariadenia vzniká hluk a uchádza kondenzát, ktorý môže znehodnotiť spoločnú fasádu. Zásahom do spoločného majetku sú teda poškodzovaní aj ostatní majitelia.

Montáž klimatizácie sa neodporúča na už zateplený panelák. Môže totiž dôjsť k narušeniu celistvosti zatepľovacieho systému. Aj tá najlepšia montáž totiž jednoznačne naruší povrch fasády. Tým stráca svoje vlastnosti a môže dôjsť k jej dodatočnému poškodeniu, napríklad, keď vniknutá voda v zime vo vnútri zamrzne. Treba byť pripravení niesť zodpovednosť za padnutie záruky a škody vzniknuté následkom narušenia tepelnej izolácie.

 

Prečítajte si tiež článok: K-system a novinky zo sveta svetla a tieňa
 

Fotogaléria

Prehrievanie interiéru bytových domov
Prehrievanie interiéru bytových domov
Prehrievanie interiéru bytových domov
Nahoru