Interiér 2011

Veľký otvorený obytný priestor s možnosťou oddelenia v prípade potreby a jednoduché nábytkové prvky – tak by sa dal charakterizovať aktuálny štýl zariadenia interiéru. Táto skutočnosť sa prejavuje najmä na zvýšenom záujme o posuvné panelové steny a vertikálne žalúzie. Stále žiadanejšie sa stávajú prírodné a trvanlivé materiály. Zelenú opäť dostali vertikálne žalúzie z exkluzívnych prírodných materiálov ale aj cenovo dostupné žalúzie vyrobené z bambusu.  Obľube sa tešia najmä odtiene krémovej a hnedej, ktoré sú často kombinované s bielou. S krízou sa spája nielen návrat k prírode ale aj oblé tvary o ozdobnosť. V interiéri naďalej zostávajú moderné kamenné obklady a ich imitácie, rovnako ako živý plameň. Spolu s oživením strohého interiéru prírodnými prvkami sa však do interiéru vracajú aj retroprvky v podobe zariadenia s oblými tvarmi, ktoré sa v menšom množstve s jednoduchým interiérom znesú, a pritom sa stávajú dominantou priestoru.

Podľa expertov na trendy v oblasti bývania zostane aj počas roka 2011 v obľube biely nábytok, ktorý poskytuje slobodu kedykoľvek zmeniť dominantnú farbu aj náladu miestnosti. Dá sa predpokladať, že tento trend vydrží aj v roku 2012. Táto skutočnosť poskytuje aj dostatočnú slobodu zvýrazniť dekoratívne prvky, akými tieniaca technika bez pochyby je. Podľa slov dizajnéra svetového významu Karima Rashida, ktorý vytvoril špeciálnu kolekciu zatemňujúcich látok pre strešné rolety, je potrebné vnímať tieniacu techniku nielen z pohľadu jej funkčnosti, ale taktiež ako súčasť dizajnu interiéru.

Trendovú zelenú a vínovo červenú farbu doplní modrá farba, ktorá sa stále častejšie začína presadzovať na stenách interiéru. Aktuálna je kombinácia najmä s orechovým drevom alebo medovými odtieňmi. Ustupuje zariadenie s vysokým leskom a využíva sa kombinácia matných a lesklých materiálov a to aj z pohľadu praktickej stránky, kde na lesklom povrchu vidno každý „otlačok“ prsta. Na tento trend rýchlo reagovali dodávatelia bambusovej lamely a lesklá lamela, bola nahradená matnou lamelou, ktorá príjemne lahodí oku.

Podľa holandskej dizajnérky a návrhárky trendových materiálov a farieb pre dekoratívne tieniace textílie Catharine Idema, v najbližších rokoch uvidíme významný posun smerom k high-tech trendom. Aktuálne budú  čisté tvary, lineárne vzory a materiály s 3-D efektom doplnené o kontrastné a jasné farby. Atmosféra je minimalistická, architektonicky moderná a dýcha silným pokojom. 

 

Prečítajte si tiež článok: Nová generácia diaľkových ovládačov SOMFY

Fotogaléria

Interiér 2011
Interiér 2011
Interiér 2011
Interiér 2011
Nahoru