Interiérové rolety vs. žalúzie. Čo je lepšie?

Interiérové žalúzie

Žaluzie Ksystem Bella

Večný boj dvoch najčastejšie používaných tieniacich techník. Rozhodli sme sa dilemu, ktorú rieši nejeden majiteľ nehnuteľnosti, rozlúsknuť a príjsť jej na kĺb. Pripravili sme pre vás súhrn všetkých výhod a nevýhod oboch tienení. Tak sa poďme spoločne pozrieť okenným roletám a vnútorným žalúziám na zúbok. 

Žalúzie patria k najpopulárnejším druhom tienenia v domácnostiach. Sú cenovo prijateľné a ponúkajú obrovskú škálu farieb a materiálov - Okrem tradičných hliníkových žalúzii existujú drevené, bambusové a plissé. Objednať si tiež môžete okenné žalúzie na mieru podľa parametrov vašeho okna a prispôsobiť si zatienenie interiéru. 

Ovládanie horizontálnych žalúzii je takmer vždy manuálne a funguje na princípe retiazky či otáčavej tyčinky. Pomocou nich si môžete nastaviť žalúzie tak, ako vám bude príjemné - roztiahnuť, pustiť len trochu svetla, úplne roztiahnuť apod. Ich hlavnou nevýhodou je údržba. Oproti ostatným druhom tienenia sa žalúzie do plastových okien pomerne zle čistia (ak nejde o špeciálne látkové žalúzie). Nemôžete ich len tak dať dolu ako záves a hodiť do pračky. Je potrebný čas a trpezlivosť. 

Výhody

 • Ovládaním si môžete prispôsobiť intenzitu zatienenia a pripustnosť svetla
 • Pestrá škála farieb a materiálov, a to ako u hornej a dolnej lišty, tak u lamiel
 • Horizontálne aj vertikálne prevedenie
 • Jednoduché ovládanie (najčastejšie pomocou retiazky)
 • Vybrané látkové žalúzie je možné prať v pračke

Nevýhody

 • Usadzuje sa na nich prach
 • Náročnejšie na údržbu
 • Nezabraňujú oteplovaniu interiéru (pretože sú umiestnené až vo vnútri miestnosti)
 • Nie sú moc kompatibilné s malými detskými ručičkami a zvedavými zvieratami

Interiérové rolety

Rolety Ksystem

Po žalúziach druhé najpoužívanejšie tienenie. A nie je sa čomu diviť. Rolety do okien sú praktickým a štýlovým doplnkom interiéru. Rovnako ako žalúzie sa pýšia mnohými farebnými kombináciami a rovnako ponúkajú aj alternatívu - objednať si látkové rolety na mieru. Tienenie tak dokonale splynie s interiérom či ho naopak oživý neotrelými farbami. 

Vnútorné rolety bývajú tradičné horizontálne a vyrobené zo špeciálnej látky, ktorá sa pomerne jednoduho udržuje. Mnohokrát je dokonca možné zatemňovacie rolety dať dolu a vyprať ich v práčke! Vyberať môžete z látok s rôznou priepustnosťou svetla. 

Obľúbenou variantou sú okenné rolety deň a noc, ktoré v sebe kombinujú dve látky - s vyššou priepustnosťou na deň (náhrada záclon) a s nizkou priepustnosťou na noc (black out rolety na perfektné zatemnenie miestnosti). Pomocou ovládania si nastavíte intenzitu tienenia podľa aktuálnych potrieb. 

Ďalšou vynikajúcou variantou sú screenové rolety zo špeciálnej zmesi skelného vlákna, PVC a polyesteru. Sú odolné proti poveternostným vplyvom, prepustia len minimum svetla a zároveň ponechajú výhľad z okna. 

Výhody

 • Jednoduché čistenie
 • Vybrané látkové rolety je možné prať v práčke
 • Možnosť zvoliť si látku (roletu) s vhosnou priepustnosťou svetla
 • Pestrá škála farieb a motívov

Nevýhody

 • Nie je možné väčšinou ovplyvniť intenzitu tienenia (okrem tieniacich roliet deň a noc)

Záver

Ak by sme mali vybrať jedno tienenie na pomyselné prvé miesto, boli by to rolety deň a noc. A to hlavne kvôli jednoduchšej údržbe oproti žalúziam a možnosti uzpôsobiť si priepustnosť svetla. Navyše vyzerajú veľmi štýlovo a elegantne. Nezabudnite však, že do každého interiéru sa môže hodiť niečo iné. Rozhodujte sa preto nie len podľa typu okna, ale tiež podľa zariadenia miestnosti. 

Nahoru