Archív článkov 2011

Interiér 2011

Veľký otvorený obytný priestor s možnosťou oddelenia v prípade potreby a jednoduché nábytkové prvky – tak by sa dal charakterizovať aktuálny štýl zariadenia interiéru. Táto skutočnosť sa prejavuje najmä na zvýšenom záujme o posuvné panelové steny a vertikálne žalúzie. Stále žiadanejšie sa stávajú prírodné a trvanlivé materiály. Zelenú opäť dostali vertikálne žalúzie z exkluzívnych prírodných materiálov ale aj cenovo dostupné žalúzie vyrobené z bambusu.  Obľube sa tešia najmä odtiene krémovej a hnedej, ktoré sú často kombinované s bielou. S krízou sa spája nielen návrat k prírode ale aj oblé tvary o ozdobnosť. V interiéri naďalej zostávajú moderné kamenné obklady a ich imitácie, rovnako ako živý plameň. Spolu s oživením strohého interiéru prírodnými prvkami sa však do interiéru vracajú aj retroprvky v podobe zariadenia s oblými tvarmi, ktoré sa v menšom množstve s jednoduchým interiérom znesú, a pritom sa stávajú dominantou priestoru.

Podľa expertov na trendy v oblasti bývania zostane aj počas roka 2011 v obľube biely nábytok, ktorý poskytuje slobodu kedykoľvek zmeniť dominantnú farbu aj náladu miestnosti. Dá sa predpokladať, že tento trend vydrží aj v roku 2012. Táto skutočnosť poskytuje aj dostatočnú slobodu zvýrazniť dekoratívne prvky, akými tieniaca technika bez pochyby je. Podľa slov dizajnéra svetového významu Karima Rashida, ktorý vytvoril špeciálnu kolekciu zatemňujúcich látok pre strešné rolety, je potrebné vnímať tieniacu techniku nielen z pohľadu jej funkčnosti, ale taktiež ako súčasť dizajnu interiéru.

Trendovú zelenú a vínovo červenú farbu doplní modrá farba, ktorá sa stále častejšie začína presadzovať na stenách interiéru. Aktuálna je kombinácia najmä s orechovým drevom alebo medovými odtieňmi. Ustupuje zariadenie s vysokým leskom a využíva sa kombinácia matných a lesklých materiálov a to aj z pohľadu praktickej stránky, kde na lesklom povrchu vidno každý „otlačok“ prsta. Na tento trend rýchlo reagovali dodávatelia bambusovej lamely a lesklá lamela, bola nahradená matnou lamelou, ktorá príjemne lahodí oku.

Podľa holandskej dizajnérky a návrhárky trendových materiálov a farieb pre dekoratívne tieniace textílie Catharine Idema, v najbližších rokoch uvidíme významný posun smerom k high-tech trendom. Aktuálne budú  čisté tvary, lineárne vzory a materiály s 3-D efektom doplnené o kontrastné a jasné farby. Atmosféra je minimalistická, architektonicky moderná a dýcha silným pokojom. 

Novinka - dizajnové stenové ovládače Smoove®

Objednajte si už teraz k motorickým žalúziám, roletám alebo markízam z ponuky spoločnosti K-system nové diaľkové nástenné ovládače Smoove, ktoré budú farebne ladiť s ostatnými ovládačmi vo Vašom interiéri. Už sa viac nemusíte pýtať: „Kde ste zasa nechali to diaľkové ovládanie?“

Nenápadnou a napriek tomu neodmysliteľnou súčasťou každého interiéru a jeho stien sú vypínače. Iba vďaka nim môžeme pracovať s osvetlením. A nielen umelým. Tým, ktorí prácu so svetlom povýšili na sofistikovanú záležitosť a vybavili svoj dom či byt motorizovanou tieniacou technikou, na stenách pribudne ešte jeden nemenej dôležitý prvok – ovládač pre reguláciu prirodzeného osvetlenia.

Smoove 1 RTS sú nové nástenné ovládače od firmy SOMFY. Oku lahodiace 4 farebné prevedenia dotykových ovládacích modulov, ktoré sú vďaka batérii (batéria je súčasťou dodávky) podsvietené LED svetielkom je možné kombinovať s 8 farbami dizajnových rámčekov. V každej izbe tak môžete mať vlastný ovládač, ktorý bude farebne ladiť s doplnkami Vášho interiéru.

Farebné prevedenia dotykových modulov:

 • Pure Shine
 • Silver Shine
 • Black Shine

Farebné prevedenia rámčekov:

 • Pure
 • Silver Mat
 • Light Bamboo
 • Amber Bamboo
 • Silver Lounge
 • Black
 • Cherry
 • Walnut

Tvorcovia novej rady nástenných ovládačov Smoove od spoločnosti Somfy sa neobmedzili iba na funkčnosť zariadenia, ale zamerali sa taktiež na jeho estetickú stránku. Pre celý rad Smoove je typická vysoká elegancia ide ruka v ruke s aktuálnymi trendmi. Napriek tomu však dizajn zostáva vďaka jemným a čistým líniám nadčasový, čo ho súčasne predurčuje stať sa vhodnou dekoráciou interiéru akéhokoľvek štýlu. Smoove rešpektuje osobnosť a vkus svojho  majiteľ. Vďaka kolekcii rámčekov je možné ovládače a riadiace moduly ľubovoľne kombinovať a prispôsobovať individuálnym potrebám a jestvujúcim vypínačom. Rámčeky v dizajne prírodného dreva (bambus, čerešňa, orech), odtieňoch bielej, černej a v škále kovových tónov výborne ladia ku každému zo štyroch možných prevedení vnútorných modulov.

Rovnako ako klasické vypínače pre umelé osvetlenie, aj tie pre modernú tieniacu techniku sú zariadením, s ktorým prichádzajú členovia domácnosti neustále do kontaktu. Somfy preto nepodcenilo ani roľu ostatných zmyslov. Jediným ľahkým dotykom je tak možné intuitívne ovládať všetky tienidlá v dome. Vysielanie povelov je sprevádzané tichým akustickým signálom a rozsvietením červenej kontrolky. Jednoducho, plynule a v neposlednom rade rýchlo je tak umožnené meniť polohu roliet, žalúzií, markízy a interiérovej tieniacej techniky vrátane vertikálnych závesov. K ovládaniu slúžia tri tlačidla: hore, dole a “my“ pre uloženie a rýchle vyvolanie obľúbenej polohy vybraných zariadení. Rádiová technológia prenosu povelov poskytuje – navyše k voľnosti pri výbere dizajnu – tiež voľnosť pri voľbe umiestnenia, aj bez nutnosti vykonávať akékoľvek stavebné úpravy. Praktickou súčasťou týchto modulov je indikátor vybitej batérie, ktorý včas upozorní na potrebu jej výmeny.

Objednajte si už teraz k motorickým žalúziám, roletám alebo markízam nové nástenné ovládače Smoove, ktoré budú farebne ladiť s ostatnými ovládačmi vo Vašom interiéri.

Prospekt nájdete TU

Prospekt Smoove®  PDF

Pozrite si video prezentáciu ovládačov Smoove® TU

Nová generácia diaľkových ovládačov SOMFY

Vďaka motoricky poháňaným žalúziám K-system doplneným o senzory reagujúce na poveternostné podmienky môžete nielen znížiť náklady na chladenie a vykurovanie, ale taktiež udržať príjemnú klímu v dome. Po zotmení sa žalúzie vďaka spínacím hodinám automaticky stiahnu a bránia tak neželaným pohľadom zvonka. V zime, keď svieti slnko, žalúzie sa vytiahnu do hornej koncovej polohy a tak pomáhajú vyhrievať interiér domu alebo bytu. V lete, keď slniečko začne svietiť priveľmi intenzívne, sa žalúzie stiahnu do spodnej koncovej polohy a naklopia lamely tak, aby interiér bol zatienený a nie zatemnený. Takto je interiér domu chránený pred prehriatím a slnečným žiarením, ale súčasne je zabezpečený aj dostatočný prestup prirodzeného svetla.

Žalúzie na motorický pohon neodstraňujú iba fyzickú námahu, v spolupráci s elektronickým riadením chránia okná a žalúzie pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Keď fúka silný vietor, veterný senzor žalúzie automaticky vytiahne a tak ich ochráni  pred nadmerným namáhaním a poškodením. Žalúzie sú tak chránené a ich životnosť je výrazne predĺžená.

Odteraz si môžete k motoricky ovládaným výrobkom spoločnosti K-system objednať aj diaľkové ovládače novej generácie Telis 16 RTS a Telis 6 Chronis RTS umožňuje maximálny komfort centrálneho ovládania a ponúka nové možnosti. Stlačením tlačidla na diaľkovom ovládači môžete ovládať nielen vonkajšie žalúzie, alebo rolety, ale aj markízu, osvetlenie garážovú alebo výjazdovú bránu.

Telis 16 RTS

 • 16 kanálový diaľkový ovládač jednotlivých zariadení alebo ich skupín
 • možnosť priradenia ikony ku konkrétnemu zariadeniu
 • možnosť individuálneho označenia kanálu, resp. ovládaného zariadenia
 • napájanie prostredníctvom dvoch batérií 1,5 V (typ LR3, veľkosť AAA)
 • použitie v interiéri (krytie IP 30)
 • pracovná teplota: 0 – 60° C

Telis 6 Chronis RTS Silver

 • 6 kanálový diaľkový ovládač s funkciou spínacích hodín
 • možnosť prevádzky v manuálnom alebo automatickom režime
 • Prevádzka v manuálnom režime: použitie ako bežný 6 kanálový diaľkový ovládač povely HORE, DOLE, STOP/medzipoloha „my“.
 • Prevádzka v automatickom režime: povely sa vysielajú automaticky podľa uloženého časového programu, každý deň v týždni môže mať svoj časový program.
 • V automatickom režime je možné zapnúť funkciu simulácie prítomnosti v dome.
 • Do časového programu je možné zaradiť povely pre zapínanie a vypínanie slnečnej automatiky.

Desať dôvodov prečo si objednať k žalúziam a roletám K-system ovládač novej generácie:

 1. Nadčasový dizajn – mäkké zaoblené hrany pre komfortný úchop.
 2. Ergonomicky navrhnuté tlačidlá pre pohodlné ovládanie.
 3. Nástenný držiak pre jednoduché a nenápadné uchytenie na stenu.
 4. Dve farebná prevedenia ladiace s každým interiérom – Pure (čisté, neutrálne prevedenie) a Silver (strieborný povrch ladiaci s moderným interiérom)
 5. Intuitívne programovanie – užívateľ si sám môže jednoducho zmeniť naprogramovanie ovládača podľa potreby.
 6. Jednoduché ovládanie – vďaka tlačidlu „my“ môžete jednoducho vyvolať svoju obľúbenú polohu.
 7. Veľký prehľadný displej pre zobrazenie ovládaného zariadenia.
 8. Simulácia prítomnosti v dome.
 9. Možnosť nastavenia individuálneho časového programu.
 10. Úspora – jeden ovládač pre väčšie množstvo zariadení.

Prospekt nájdete TU

Autor článku: Kúdelová Andrea v spolupráci s firmou Somfy

Dátum: 25. 5. 2011

Odborný seminár pre architektov

Dňa 11. 5. 2011 sa v Štúdiu tieniacej techniky K-system v Bratislave uskutočnil už druhý odborný seminár určený pre architektov. Odbornými garantmi seminára boli spoločnosť K-system a spoločnosť ABB. Prvá časť seminára bola zameraná na novinky z oblasti exteriérovej tieniacej techniky, technické riešenie v súvislosti s klimatickými podmienkami a následne na úsporu energií v súvislosti s odbornými meraniami týkajúcich sa zníženie prestupu tepla. Priamo v Štúdiu, kde je osvetlenie a tieniaca technika ovládaná inteligentnou elektroinštaláciou Ego-n® sa účastníci seminára mohli presvedčiť, ako takáto inštalácia reaguje na Vašu prítomnosť i neprítomnosť, stará sa o Vaše pohodlie i bezpečnosť a šetrí energiou. Keď deťom pred spaním vetráte, vypne kúrenie, keď sa v noci zobudia, posvieti im na cestu. Keď prší, v podkroví zatvorí okná, keď je slnka priveľa, riadi žalúzie. Ovláda sa ručne, diaľkovo cez internet aj mobilom. V kombinácii s exteriérovými žalúziami prináša vysoký komfort a úspory energie celej rodine.

Žalúzie a rolety do nosných prekladov HELUZ

Spoločnosť K-system, spol. s r.o.  je držiteľom certifikátu spoločnosti Heluz na montáž žalúziíroliet do prekladov Heluz.

Spoločnosť K-system ponúka svojim zákazníkom od mája 2010 montáž exteriérových žalúziíroliet do prekladového systému Heluz. Spoločnosť Heluz ponúka 2 rôzne typy použitia prekladov, z toho 1 možnosť  je určená pre rolety a druhá pre žalúzieInformujte sa teda už vopred u nás, aby ste si vybrali správny typ prekladu s akým presahom ho osadiť a akú predprípravu vyžadujú ovládacie prvky. Všetko závisí od zvoleného typu ovládania.

Preklad Heluz je kompletný výrobok, ktorý sa osádza nad otvor v obvodovom nosnom murive do lôžka z vápenocementovej malty. Pri pokládke je nutné dodržať dokonalé horizontálne uloženie a dodržať minimálnu dĺžku uloženia prekladu na nosnom murive, t.j. 200 mm po oboch stranách v prípade motorického ovládania 200mm a 250 mm v prípade manuálneho ovládania. Výhody prekladového systému Heluz:

 1. Preklad je nosný – osadí sa ako celok na murivo ostenia otvoru do vápenocementovej malty. V tomto prípade už nie sú potrebné ďalšie preklady.
 2. Preklad má vyriešené tepelné mosty- vo svojej konštrukcii už obsahuje tepelnú izoláciu, ktorá zabraňuje vzniku tepelného mostu u nadpražia otvorov vnútorných stien.
 3. Pohľadové strany prekladu majú tehlové prevedenie – vhodný podklad pre dokonalú priľnavosť omietok.
 4. Vodiace lišty tieniacich systémov sa zapúšťajú do ostenia. U vonkajších žalúzií je možné kotviť vodiace lišty aj do rámu okna, pokiaľ nebola vykonaná príprava pre zapustenie lišty. Pred omietkami je však potrebné osadiť zaomietacie puzdrá vodiacich líšt!!!
 5. Preklad tvorí schránku pre vonkajšie tieniace systémy – rolety, žalúzie, ktoré je možné montovať aj po úplnom dokončení stavby. Je možné použiť rôzne druhy lamiel a ručné alebo elektrické ovládanie tieniacich systémov.
  Puzdrá vodiacich líšt , priechodky pre manuálne ovládanie a box pre navíjač v interiéri je potrebné osadiť pred omietkami!  Potrebný materiál dodá dodávateľ žalúzií a roliet. Montáž puzdier, priechodiek a boxov zabezpečí montážna firma žalúzií a roliet, alebo vykoná stavebná firma podľa dodaných inštrukcií.
 6. Výška prekladu je 238 mm (výškový modul systému HELUZ 250 mm).

Potrebné informácie získate u našich pracovníkov Štúdií tieniacej techniky. Kontaktujte nás hneď:

ŠTT Banská Bystrica, tel. 048/4156601, info.bb@ksystem.sk
ŠTT Bratislava, tel. 02/44461349, infoba@ksystem.sk
ŠTT Košice, tel. 055/7997441, info.ke@ksystem.sk
ŠTT Nitra, tel. 037/7930181, info.nr@ksystem.sk
ŠTT Prešov, tel. 0918/341843, info.po@ksystem.sk
ŠTT Prievidza, tel. 0918/530134, info.pd@ksystem.sk
ŠTT Žiar nad Hronom, tel. 045/6940401, info.zh@ksystem.sk

Autor článku:  Kúdelová Andrea v spolupráci s firmou HELUZ

Dátum: 5.2.2011


Odborný seminár - exkluzívne dizajnové tienenie

Dňa 27. 4. 2011 sa v Štúdiu tieniacej techniky K-system v Bratislave uskutočnil odborný seminár pre architektov a interiérových dizajnérov na tému exkluzívne dizajnové tienenie a dizajnové ovládacie prvky ako nevyhnutná súčasť moderného interiéru. Odborným garantom tohto podujatia boli spoločnosť K-system,spol. s r.o. a ABB. Účastníci seminára si mohli osobne "chytiť " kvalitu netradičných tieniacich prvkov, ktoré sa na "povel" predstavovali osobitne a to spúšťaním a vyťahovaním do stropu. Celý showroom je totiž vybavený inteligentným ovládacím systémom Ego-n, ktorý je ideálnym riešením modernej elektroinštalácie v novostavbách, ale aj pri rekonštrukcii domov a bytov. Kolegovia zo spoločnosti ABB pak predviedli účastníkom ako dokážu prostredníctvom svojich ovládačov uviesť svet do pohybu a ako môžu vhodne dopĺňať moderný interiér. Seminár bol sprevádzaný živou diskusiou a zakončený rautom s vyberanými lahôdkami.


Zníženie nábalu exteriérových žalúzií

Spoločnosť K-system vyvinula nový systém dierovania lamiel exteriérových žalúzií C-80,  vďaka ktorým je nábal vytiahnutej žalúzie menší až o 50 mm pri výške žalúzií 2500 mm.

Výhodou exteriérových žalúzií je možnosť plynulej regulácie prirodzeného osvetlenia a odrážanie priamych slnečných lúčov. Exteriérové horizontálne žalúzie Prominent C-80 s lamelami v tvare písmena C umožňujú naklápanie lamiel do oboch strán.  Novinkou pri tomto type žalúzií je inovatívny systém dierovania lamiel, ktorý  spôsobuje striedavé ukladanie lamiel s vyosením o 5 mm na stranu. V prípade požiadavky na čo najnižší nábal lamiel exteriérových žalúzií Vám odporúčame práve tento typ žalúzií s vyosením.


Potrebné informácie získate u našich pracovníkov Štúdií tieniacej techniky. Kontaktujte nás hneď:

ŠTT Banská Bystrica, tel. 048/4156601, info.bb@ksystem.sk
ŠTT Bratislava, tel. 02/44461349, infoba@ksystem.sk
ŠTT Košice, tel. 055/7997441, info.ke@ksystem.sk
ŠTT Nitra, tel. 037/7930181, info.nr@ksystem.sk
ŠTT Prešov, tel. 0918/341843, info.po@ksystem.sk
ŠTT Prievidza, tel. 0918/530134, info.pd@ksystem.sk
ŠTT Žiar nad Hronom, tel. 045/6940401, info.zh@ksystem.sk

Autor: Andrea Kúdelová

Dátum: 4.2.2011

Poradca Feng shui exkluzívne pre K-system

Ponúkame Vám možnosť spolupráce s profesionálnym poradcom. Feng shui nás môže naučiť vytvárať vo svojom živote nielen vyvážený, príjemný priestor, v ktorom sa nám bude dobre bývať, ale naučí nás žiť v celkovej harmónii so svetom, s blízkym okolím, v partnerskom vzťahu. Pomôže nám pri udržiavaní fyzického aj duševného zdravia.

Energia vchádza do vášho domova a odchádza z neho nielen dverami ale aj oknami. Ich vplyv však nie je až taký silný, pretože sa nimi ľudia nepohybujú dnu a von a nezdôrazňujú prúdenie energie. Okná púšťajú dnu svetlo a smer, z ktorého prichádza mení energiu vo vašom príbytku. Najideálnejšie by bolo, keby svetlo prichádzalo zo všetkých svetových strán. Energia vstúpi a opustí dom ľahšie cez veľké okná. Veľa malých okien vytvorí prílišný pohyb v dome a naopak, príliš málo okien, alebo malé okná vytvoria pomalú a stagnujúcu energiu. Tvar okna je tiež dôležitý a spája sa s energiou piatich prvkov. Vysoké obdĺžnikové okná symbolizujú energiu dreva a atmosféru v dome pozdvihnú. Súlad tvoria najmä na východe, juhu a juhovýchode. Špicaté, alebo trojuholníkové okná predstavujú energiu ohňa. V domoch sú zriedkavé. Široké obdĺžnikové alebo štvorcové okná vytvárajú stabilnejšiu atmosféru spojenú s energiou zeme. Najlepšie sa budú hodiť na juh, juhozápad, západ alebo severovýchod. Okrúhle okná spájame s energiou kovu. Vytvárajú koncentrovanú atmosféru a ich umiestnenie je vhodné na juhozápade, severe a severovýchode. Okná by sa mali dať ľahko otvárať, mali by ste ich pravidelne čistiť a prasknuté alebo rozbité tabule by ste mali okamžite vymeniť. Nie je správne sedávať chrbtom k oknu ani v jeho blízkosti spávať, inak sa poriadne nevyspíte a budete nepokojní. Druh materiálu, ktorý použijete na dekoráciu okna tiež zrýchľuje, alebo spomaľuje tok energie. Záclony a závesy tok spomaľujú, ale závisí to od druhu závesu. Dôležité je, aby ste závesy pravidelne prali a tak zabránili tvoreniu stagnujúcej energie.

Vertikálne žalúzie – symbolizujú energiu dreva a izbu opticky zvýšia.
Okenné žalúzie - lištové žalúzie zabraňujú stagnácii, sú vhodné na malé okná; drevené majú na čchi neutrálny vplyv, kovové ju zrýchľujú a plastové tok energie znemožnia.
Rolety - zabraňujú stagnácii, ale nepôsobia útulne. Materiál úpravy okien môžete zladiť s rôznymi typmi energie v každej časti domova.
Drevené žalúzie – sever, východ, juhovýchod, juh.
Látkové rolety – juh, severovýchod.
Závesy – juhozápad, západ, severozápad.

Vo svojej práci poradkyne feng shui sa často stretávam s ľuďmi, ktorí hľadajú sústavu pevne stanovených pravidiel ako prežiť život. Zavádzajúce články v tlači a množstvo knižných príručiek ich učí, že ak si posunú posteľ do správneho smeru, alebo ak si v byte rozmiestnia symbolické predmety, ich život sa okamžite zmení. Ale feng shui takto nefunguje. V hĺbke významu myšlienky pobytu na svete sa odráža primárna potreba človeka identifikovať sa, spoznávať sa na určitom mieste, v určitom priestore, obklopovať sa predmetmi a odrážať sa v nich. V tomto zmysle dom predstavuje miesto, kde sa môžete uvoľniť a načerpať nové sily. Priestor, forma a umiestnenie musí byť komplexne riešené a vyberané s ohľadom na obyvateľov domácnosti – to je zásadná prednosť učenia feng shui., starého čínskeho učenia, ktorého cieľom je realizácia harmonických a komfortných stavieb, v ktorých môžu obyvatelia žiť a pracovať prospešne, v dobrom zdraví a šťastní.

Prakticky a útulne s ohľadom na princípy feng shui to spoločne dokážeme.

Kontakt: radka@fengshui-perfectlife.sk

Autor: Mgr. Radka Aľakšová
Feng shui Perfect Life

Dátum: 3.2.2011

Riadenie chodu žalúzií, roliet a markíz

Riadenie chodu žalúzií, roliet a markíz už aj pomocou ovládačov, ktoré môžu byť dizajnovo ladené k ostatným vypínačom a zásuvkám. Súčasťou ponuky spoločnosti K-system sú štandardne motory a ovládacie prvky Somfy. Ako výrobca tieniacej techniky však vie svojim zákazníkom poskytnúť širší sortiment služieb. Spoločnosť K-system reaguje na aktuálny trend a v prípade záujmu o dizajnové ladenie ovládacích prvkov žalúzií, roliet a markíz s ostatnými vypínačmi a ovládačmi ponúka službu prípravy projektu ovládania žalúzií a montáž týchto vypínačov. V našich Štúdiách tieniacej techniky získate kontakt na najbližšieho predajcu dizajnových vypínačov, zásuviek a ovládačov nášho partnera - spoločnosti ABB.

Pohoda v tieni

Dávno je preč čas, keď sa v našich podmienkach začali nesmelo používať žalúzie alebo rolety ovládané kľukou či popruhmi. V súčasnosti sú štandardom prostriedky pre zatieňovanie interiérov s elektrickými motorovými pohonmi, ktoré sú ovládané tzv. žalúziovými spínačmi. Okrem nesporného zvýšenia komfortu bývania je možné s ich pomocou tiež docieliť nemalé úspory energie.
Viete, že pomocou moderných žalúziových spínačov môžete súčasne ovládať niekoľko roliet alebo aj všetky žalúzie v celej budove? Že chod žalúzií môžete riadiť aj na diaľku, na základe časového programu alebo napr. podľa intenzity osvetlenia? Že markíza môže byť za dažďa automaticky zasunutá? Možností je skutočne veľa. A všetky ovládacie prvky sa môžu esteticky dopĺňať so spínačmi, zásuvkami či inými elektroinštalačnými prístrojmi v dizajnových radoch ABB, ktoré sú v budove použité.

Čo môžete ovládať?

- exteriérové a interiérové žalúzie, vrátane riadenia naklopenia lamiel
- exteriérové a interiérové rolety
- markízy

Základnou podmienkou možnosti použitia žalúziových spínačov je, aby žalúzie boli poháňané elektromotormi s dvomi vinutiami pre ovládanie smeru pohybu sieťovým napätím.

Ovládanie žalúzií jednotlivo aj po skupinách

Najjednoduchšie elektromechanické prístroje (kolieskové alebo otočné spínače či tlačidlá) umožňujú nezávislé ovládanie jednotlivých žalúzií. Ak však požadujete niečo viac, je potrebné použiť elektronické žalúziové spínače. S nimi môžete riadiť:
- jednotlivé žalúzie samostatne
- žalúzie združené do skupín (napr. v jednej miestnosti)
- všetky žalúzie centrálne (napr. v celom dome)

Ako na to?

Jedna skupina môže obsahovať ľubovoľný počet žalúzií a ani počet skupín v jednej úrovni či celkový počet ovládacích úrovní v rámci celého objektu nie je nijako obmedzený. Princíp je veľmi jednoduchý:
- ku každému motoru musí byť pripojený jeden elektronický spínač
- spínače, ktoré majú tvoriť jednou skupinu, sa vzájomne prepoja svojimi vstupmi
- výstupy prístroja, ktorý má ovládať celú skupinu, sa pripoja na vstupy jedného z jej členov.

Takto je možné vytvárať ľubovoľné funkčné systémy. Elektronické prístroje navyše vždy zachovávajú možnosť individuálneho riadenia pripojených žalúzií.

Ak nechcete mať spínač pri každom okne a žalúzie hodláte ovládať vždy iba ako skupinu, môžete využiť tzv. rozdeľovacie relé. Tento špeciálny prístroj sa pripojí k elektronickému alebo aj mechanickému žalúziovému spínaču a umožňuje bezpečné pripojenie dvoch motorov. Ak by ste totiž k jednému spínaču pripojili dva alebo dokonca viac elektromotorov, mohlo by to mať negatívny vplyv ako na mechanické vlastnosti pohonu, tak na samotný spínač. Použitie rozdeľovacích relé je v týchto prípadoch viac ako odporúčané. Vďaka tomu, že k jednému spínaču je možné pripojiť ľubovoľné množstvo rozdeľovacích relé, je možné hromadne ovládať prakticky neobmedzený počet žalúzií.
Napriek tomu, že je zapojenie žalúziových spínačov veľmi jednoduché, odporúčame zákazníkom, aby sa obrátili na svojho dodávateľa tieniacej techniky, odborného projektanta či elektroinštalačnú firmu ešte pred vykonaním hrubej elektroinštalácie.

Zvoľte si stupeň komfortu

V závislosti od kombinácie druhu ovládacieho prvku a elektronického žalúziového spínača je možné dosiahnuť rozdielne úrovne komfortu. Je len na zákazníkovi, či bude svoje žalúzie ovládať:
- dotykom
- diaľkovo
- automaticky

Základným spôsobom riadenia elektronických žalúziových spínačov je tzv. krátkocestné ovládanie, podobne ako pri stmievačoch. Prístroj reaguje jednak na miesto stlačenia ovládacieho prvku, jednak na dĺžku dotyku. Ak sa stlačí ovládací prvok v jeho hornej časti je vyvolaný pohyb smerom nahor a stlačením dolnej časti sa spúšťajú žalúzie smerom dole.

Ak sa na ovládací prvok iba ťukne, žalúzia dôjde až do koncovej polohy v príslušnom smere. Ak sa medzitým urobí ďalší krátky dotyk, chod žalúzie sa zastaví. Tak je možné žalúziu uviesť do ľubovoľnej pozície medzi oboma krajnými polohami. To isté je možné dosiahnuť dlhším stlačením ovládacieho prvku – žalúzia sa potom pohybuje tak dlho, kým sa ovládací prvok neuvoľní.

Elektronické žalúziové spínače sú navyše vybavené miniatúrnym prepínačom, ktorým je možné ich funkciu doladiť podľa potreby. Tak je možné si napríklad uložiť určitú medzipolohu žalúzie do pamäte (v tejto pozícii sa žalúzia zastaví po krátkom stlačení ovládacieho prvku v jeho dolnej časti). Je možné aktivovať režim pre riadenie uhla náklonu žalúziových lamiel či režim optimalizovaný pre ovládanie markíz.

Raz naprogramovať a o viac sa nestarať

Vďaka rôznym ovládacím prvkom je možné vyhovieť aj budúcim rastúcim požiadavkám na pohodlné ovládanie. Náročnejší užívatelia iste uvítajú možnosť bezdrôtového či dokonca samočinného riadenia chodu žalúzií. Pri použití časovacieho ovládacieho prvku s displejom (najčastejšie prístroj v centrálnej funkcii) je možné do jeho pamäte zadať časy (denný či týždenný program) pre pohyby žalúzií smerom nahor aj dole.
V prípade požiadavky pohybov žalúzií naviazaných na východ a západ slnka, stačí aktivovať tzv. astrofunkciu – zadané spínacie časy potom bude prístroj automaticky korigovať podľa toho, ako sa počas roka predlžuje alebo skracuje deň. Okrem toho má zákazník možnosť stále ručného riadenia stlačením hornej či dolnej časti krytu.

Žalúzie môžu reagovať aj na počasie

V spojení s elektronickými spínačmi je možné využívať aj rôzne snímače, takže pohyb žalúzií môže byť vyvolaný automaticky – dosiahnutím určitej nastaviteľnej hodnoty fyzikálnej veličiny, ktorú je snímač schopný merať.Prístroje potom môžu reagovať na:
- intenzitu osvetlenia
- rozbitie skla
- rýchlosť vetra
- vlhkosť (dážď)
- teplotu v interiéri

Asi najčastejšie využívanou funkciou závislou od intenzity vonkajšieho osvetlenia je automatické spúšťanie žalúzií pri súmraku, t.j. pri dosiahnutí určitej voliteľnej úrovne šera. Táto funkcia zabezpečuje počas tmy ochranu pred neželanými pohľadmi zvonka. Je možné však využiť aj obrátený spôsob, keď sa žalúzia spúšťa pri prekročení prahovej hodnoty, ktorú je možné si prispôsobiť. Tak je možné zabrániť prehriatiu miestnosti, alebo ochrániť vnútorné vybavenie pred škodlivými účinkami priameho slnečného svitu.

Tiež je možné použiť snímač, ktorý dokáže rozpoznať rozbitie okennej tabule. Ak k tomu dôjde (napr. pri silnej búrke), pripojená roleta sa okamžite spustí dole, čím sa zabráni škodám na zariadení interiéru alebo vstupu nežiaducich osôb.

Ďalšie snímače sú určené pre prístroj nazývaný poveternostná stanica. Včasná reakcia na určitú rýchlosť vetra alebo na dažďové zrážky je dôležitá najmä v prípade markíz a strešných okien. Keď je vietor silnejší než nastavená prahová hodnota, alebo keď snímač dažďa zaregistruje prítomnosť vody, vydá prístroj povel pre zasunutie markízy. Poveternostná stanica umožňuje tiež pripojenie až dvoch snímačov intenzity osvetlenia. V prípade požiadavky ochrany zimnej záhrady pred tepelným pôsobením slnečného žiarenia je možné zatienenie aktivovať automaticky – pri dosiahnutí určitej prednastaviteľnej polohy.

Kde je možné žalúziové spínače využiť
Elektronické žalúziové spínače dokážu ovládanie žalúzií spríjemniť, zjednodušiť a zároveň zdokonaliť. Uplatnenie nájdu najmä pri zatieňovaní obytných priestorov, zimných záhrad, strešných okien, vonkajšej terasy apod.

Diaľkové ovládanie – pohoda z kresla
Výhody diaľkového ovládania iste nie je potrebné opisovať. Každý ich pozná z vlastnej skúsenosti – televízor, DVD prehrávač alebo domáce kino iba s manuálnym ovládaním by sme si už ani nevedeli predstaviť.

Prečo si podobný komfort neužiť tiež pri ovládaní tieniacej techniky? Už nebude potrebné vstávať a prísť ku vypínaču, keď sa ide pustiť domáce kino, alebo keď je potrebné zatieniť, či naopak vpustiť dostatok svetla do interiéru.

Trocha teórie

Pre akýkoľvek systém diaľkového ovládania všeobecne platí, že musí obsahovať aspoň jeden prijímač a jeden vysielač. Pritom musí byť zabezpečené, aby prijímač reagoval na povely od vysielača – oba musia používať rovnaké prenosové médium a rovnaký spôsob kódovania. V dnešnej dobe sa najčastejšie využívajú dva systémy prenosu:
- rádiofrekvenčný
- infračervený.

V prípade ovládania tieniacej techniky, s výnimkou systém vertikálnych žalúzií Decomatic, sa využíva rádiofrekvenčný ovládací systém. Je založený na vysielaní a prijímaní kódovaného vysokofrekvenčného signálu, ktorý sa šíri všesmerovo a s menším či väčším útlmom preniká aj prekážkami. Medzi vysielačom a prijímačom teda nutne nemusí byť optická viditeľnosť. Skôr sa rádiofrekvenčné ovládanie využívalo prakticky iba na centrálne zamykanie automobilov. Dnes sa tento systém stále viac rozširuje a nachádza uplatnenie aj pri ovládaní pevne inštalovaných spotrebičov.

Ovládanie infračerveným signálom je známejšie vďaka jeho dlhoročnému využívaniu v oblasti audiovizuálnej techniky. Riadiaci signál sa šíri podobne ako viditeľné svetlo - priamočiaro a smerovo. Vysielač teda treba s väčšou či menšou presnosťou nasmerovať na prijímač a v ceste ovládacieho signálu sa nesmie nachádzať žiadna iná prekážka. No v prípade elektroinštalácií sú zdroje infračerveného žiarenia výkonnejšie, takže požiadavku na priamu viditeľnosť medzi vysielačom a prijímačom je často možné obísť využitím aj niekoľkonásobného odrazu, napr. od stien, nábytku apod.

Vysielače rádiofrekvenčného signálu
Vzhľadom na to, že ovládací signál preniká aj prekážkami a v dosahu vysielača sa môže nachádzať aj niekoľko prijímačov je každému vysielaču pri výrobe pridelený unikátny kód. Všetky prijímače, ktoré sú v dosahu daného vysielača prijatý kód vyhodnotia, avšak naprogramovaný povel vykoná iba ten prijímač, ktorý má zhodný kód uložený v pamäti. Tým je zabezpečené individuálne ovládanie aj pri súčasnom použití niekoľkých prijímačov alebo vysielačov v jednom mieste.

Základným predpokladom funkčnosti systému je naprogramovanie prijímača. Pri ňom sa do jeho pamäte uloží kód zvoleného vysielača, spôsob ovládania a prípadne sa navolí funkcia, ktorá sa má vykonať. Vysielače aj prijímače je možné vzájomne ľubovoľne kombinovať, ak je na zvolenom vysielači dostatočný počet tlačidiel pre požadovanú funkciu a ak má prijímač pre kódy dostatočný počet pamäťových miest.

Autor článku: Kúdelová Andrea v spolupráci s firmou ABB

Dátum: 24.1.2011

Zaujíma Vás dizajn vypínačov? Kliknite SEM

Ako sa starať o žalúzie

Všeobecné informácie o tom, ako sa správne starať a používať vaše žalúzie.

Čítať viac