Ako vybrať vertikálne žalúzie

 

 

Už dávno neplatí, že vertikálne žalúzie sú žalúzie do kancelárie. Napriek tomu, že sa už toľko nepredávajú ako kedysi, zostávajú naďalej v ponuke z niekoľkých dôvodov. S inováciami lamiel vonkajších žalúzií prichádzajú módne vlny. Určite si spomeniete na vertikálne strapcové závesy. Po ich prezentácii na výstave Coneco  boli veľmi žiadaným interiérovým doplnkom našich zákazníkov. Nahradzujú klasické šnúrkové záclony. Ponúkajú však navyše komfort ovládania vertikálnych žalúzií. Podobný boom prichádza s kolekciou  Living Beauty. Nové látky nielenže nezaťažujú životné prostredia, ale vďaka dizajnu záclony a ľanového závesu vytvorili silnú konkurenciu týmto textilným produktom.

Vertikálne žalúzie látkové umožňujú zatienenie väčších plôch. Ako jeden z mála produktov ponúkajú aj riešenie horizontálnych a vertikálnych oblúkov. Pre zimné záhrady a svetlíky je možné použiť vertikálne žalúzie v stropnom prevedení. S obľúbou sú použivané aj ako deliaca stena, ktorú je možné v prípade potreby odstrániť odsunutím lamiel.

Výber látky podľa šírky lamely

Štandardná šírka lamely vertikálnych žalúzií je 127 mm. V ponuke však máme aj lamely so šírkou 89 mm. Látky je taktiež možné rezať na šírku 63 mm. Šírka lamely zohráva iba dizajnovú úlohu v prípade, že potrebujete zakryť úzky priechod alebo zatieniť užšie okno - napríklad 1,5 metra. . Čím je látka užšia, tým viac jazdcov koľajnica obsahuje. S tým sa zvyšuje aj množstvo použitých lamiel a automaticky cena. V prípade, že nemáte dosatok parkovacieho miesta pre lamely, odporúčame vám použiť lamely šírky 127 mm.

Výber látky podľa požadovaného stupňa zatienenia

Ponuka látok spoločnosti K-system je naozaj široká. No napriek tejto skutočnosti sú najžiadanejšie farby biela, krémová a sivá. Týmto farebným módnym trendom prispôsobujeme aj našu farebnú ponuku vertikálnych lamiel. Pri zaradení nových látok do kolekcie zvyčajne vyčleníme kolekciu tzv. výpredajových látok, ktoré môžete kúpiť za skutočne výhodnú cenu. Môže ísť aj o kolekciu, ktorej výrobu ukončil samotný výrobca.

V našej ponuke nenájdete látky s gramážou nižšou ako 180 g/m2 a to z dôvodu, že ľahšie látky sa zvyknú neesteticky stáčať do tzv. "vrtule". Vo všeobecnosti platí, že čím je gramáž vyššia, tým látky menej svetla prepúšťajú a je vyššia aj cena. V našej ponuke nájdete priesvitné tkaniny podobné záclone, polopriepustné látky a látky zatemňujúce - tzv. Black out. Tento typ látok sa často využíva tam, kde sa vyžaduje vysoký stupeň zatienenia, aby sa napríklad slnko neodrážalo na monitore alebo TV obrazovke.

Okrem štandardných látok ponúkame aj  vertikálne žalúzie s motívom - logo vašej spoločnosti alebo iný obrázkok či fotografia zhotovené na mieru. Horizontálne žalúzie takúto možnosť neponúkajú. Samotnej výrobe látok predchádza náročné grafické rozpracovanie motívu. Pri potlači sa vzor prenáša na širokú látku a následne sa rozrezáva na jednotlivé pásy. Dôsledne spracovaný motív zabezpečí, že po preklopení lamiel s jednotlivými prekryvmi vzniká požadovaný vzor.

Zárukou vysokej kvality spracovania je kvalitné technologické vybavenie. Látky režeme na špeciálnom zariadení. Vďaka tomu je rez rovný a okraj tkaniny zostáva pevný bez známok strapkania. Horná a spodná časť lamely, kde sa vkladajú vešiaky a závažia sú tepelne zvárané. Takýto spoj je vizuálne oveľa príjemnejší ako látky zošívané na šijacom stroji. 

Výber systému podľa spôsobu ovládania

Výrobe vertikálnych žalúzií sa venujeme od samého začiatku vzniku spoločnosti. Aj vďaka tomu vieme našim zákazníkom ponúknuť viac ako je bežný štandard. Motorizované vertikálne žalúzie Decomatic je možné ovládať nielen prostredníctvom nástenného ovládača ale aj z pohodlného kresla diaľkovým ovládačom.Systém Decomatic navyše umožňuje aj výrobu oblúkových prevedení. Výroba oblúkov je veľmi špecifická záležitosť. Nevyhnutnosťou je špeciálne zariadenie, do ktorého sa vkladajú 3 profily s výstužou, ktoré pri ohybe vzájomne po sebe kĺžu. Po spracovaní do požadovaného radiusu sú k sebe tieto profily zaistené špeciálnymi sponami.

Ako správne vybrať montážny spôsob

Montáž do stropu pomocou klipov je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý zručný domáci majster. Výhodou takéhoto prevedenia je možnosť osadiť nosník aj do vybratého priestoru. Dôležité je, aby otvor pre montáž nosníka zabudovaného do stropného podhľadu bol taký široký, aby umožnil manipuláciu pri montáži a manipuláciu s lamelami.

Pre montáž do steny sa využívajú bočné konzoly s možnosťou výsuvu. Tento štýl montáže sa využíva napríklad tam, kde uchytenie do kazetového stropu nebude dostatočne stabilné a hrozí riziko uvolnenia. Je vhodný aj vtedy, keď potrebujete oddialiť vertikálne lamely od steny. 

Montáž do výklenku alebo do ostenia môže byť zrádna, ak ste na to pri návrhu kotvenia  nepamätali. Dôležité je, aby krídlo pri otváraní okna nenarazilo do profilu a jazdcov. Pomerne častý prípade opráv sa vyskytuje práve z dôvodu vytrhnutia látok vplyvom prievanu.

Odporúčame vám vždy zvážiť, na akej strane bude pre vás ovládanie výhodnejšie a akým spôsobom chcete, aby sa látky posúvali. Môžu sa posúvať ku ovládaniu, od ovládania alebo aj do strán či do stredu. Vždy záleží na tom, aký je prístup ku oknu a aký spôsob parkovania lamiel je pre vás najvýhodnejší. 

 

Nahoru