4 veci na ktoré myslieť pri nákupe interiérových žalúzií

 Váš rodinný rozpočet vám neumožňuje investíciu do exteriérového tienenia? Máme pre vás niekoľko rád, na čo myslieť pri nákupe interiérových žalúzií.

Na začiatok by sme vás radi informovali, aké možnosti interiérových žalúzií sú v súčasnosti dostupné. V tomto článku vám ukážeme, čím sa od seba jednotlivé druhy interiérových žalúzií odlišujú a podľa čoho sa môžete rozhodnúť.

Výber interiérových žalúzií podľa materiálu

Odpoveď na otázku, koľko stoja vnútorné žalúzie, závisí od výberu druhu žalúzie. Lamely interiérových žalúzií sú na trhu dostupné v týchto materiáloch:

  • textilné lamely (vertikálne žalúzie)
  • lamely z prírodných materiálov (vertikálne žalúzie + horizontálne bambusové a drevené žalúzie)
  • plastové lamely (horizontálne + vertikálne žalúzie)
  • hliníkové lamely (horizontálne žalúzie).

Vertikálne textilné žalúzie majú lamely vyrobené z polyesteru. Dôvodom je nízka zrážanlivosť a možnosť antistatickej povrchovej úpravy. Textilné lamely sa vzájomne odlišujú svojou textúrou, hrúbkou (gramážou) a priepustnosťou svetla. V ponuke sú aj poplastované lamely alebo tvz. Black out lamely, ktoré neprepúšťajú slnečné žiarenie. Vertikálne žalúzie z prírodných materiálov sú veľmi príjemné na dotyk. Materiálovým zložením pripomínajú skôr dizajnový papier alebo drevené tkaniny.

Vnútorné žalúzie vyrobené na mieru  z bambusu alebo dreva sa vyrábajú z prvotriednych výberových materiálov. Pri tomto druhu tienenia však platí, že ide o investíciu porovnateľnú s vonkajším tienením. Ceny sú rôzne a odvíjajú sa od druhu vybratej dreviny. Interiérové drevené žalúzie vyrobené na mieru z kvaltného dreva nie je možné porovnávať cenou, kvalitou dreva ani kvalitou prevedenia s azijskými produktami dostupnými v sieti obchodných reťazcov.

Plastové interiérové horizontálne žalúzie je možné zakúpiť iba v obchodnom reťazci. Ako výrobca si uvedomujeme, že tenké plastové lamely vystavené slnečnému žiareniu, nemajú dlhú životnosť a preto ich v našej ponuke ani nenájdete. Naproti tomu PVC lamely vertikálnych žalúzií úspešne inštalujeme napríklad do nemocníc, zdravotníckych a welness zariadení. Ich výhodou je možnosť jednoduchého čistenia a dezinfekcie. Taktiež nepotrebujú spojovaciu retiazku a závažie, keďže lamely sú dostatočne pevné a stabilné.

Hliník je trvácny materiál, ktorý odoláva teplotným rozdielom a zvýšenému UV žiareniu prechádzajúcemu cez presklenenú plochu.V našej ponuke nájdete vnútorné žalúzie na okná, ktoré sa od seba odlišujú šírkou lamely, spôsobom ovládania a montážnym spôsobom.

Výber interiérových žalúzií podľa šírky lamely

V našej ponuke nájdete interiérové žalúzie Diplomat so šírkou lamely 50 mm. Žalúzie Diplomat sa montujú na strop alebo na stenu. Je možné ich fixovať bočným lankom, aby sa v prípade prievanu nepohybovali. 50 mm široká lamela je pevnejšia a používa sa aj pri výrobe exteriérových žalúzií. Preto je možné vyrobiť z jedného kusu aj väčšie rozmery. Interiérové žalúzie Diplomat sú obľúbenou voľbou tienenia v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach, reštauráciách, školách, autosalónoch, výrobných halách atď. V niektorých prípadoch ich naši zákazníci využívajú aj ako deliace steny.

Interiérové hliníkové žalúzie so šírkou lamely 25 mm sú v súčasnosti najžiadanejším druhom tienenia. Dôvodom je veľmi priaznivá cena a možnosť jednoduchej výmeny. Interiérové hliníkové žalúzie sú obľúbeným prvkom tienenia nájomných bytov.

Výber interiérových žalúzií podľa spôsobu ovládania

Interiérové horizontálne žalúzie je možné ovládať:

- paličkou (LUX, K-design)

- gulôčkovou retiazkou (Basic Design, Bella)

- motoricky (Bella, Diplomat, vertikálne žalúzie Decomatic)

- šnúrou alebo paličkou (Diplomat)

- šnúrou a retiazkou súčasne (vertikálne žalúzie Novum).

Výber interiérových žalúzií podľa montážneho spôsobu

Požadovaný alebo možný spôsob montáže môže byť limitujúcim faktorom pri výbere interiérových žalúzií. 

Pre montáž na krídlo okna sú vhodné žalúzie K-design a Basic Design. Vďaka prekrývajúcej lište dokonale splynú s krídlom okna. Ako vnútorné žalúzie na francúzske okná sa používajú žalúzie Basic Design. Ich predchodcom boli žalúzie LUX, ktoré je taktiež možné namontovať na krídlo. Pri ich montáži je však potrebné rátať s tým, že bude viditeľný spôsob kotvenia a musíte rátať s možnosťou, že sa vám do horného nosníka bude dostávať prach. Žalúzie LUX sú ideálne pre montáž do šroubovaných (kastlových) okien.

Montáž na stenu s použitím výsuvných konzol je možná pre žalúzie LUX, Diplomat a vertikálne žalúzie. Tieto žalúzie je možné použiť aj pre montáž na strop s použitím klasických stropných držiakov.

V prípade, že ide o  montáž do kazetového alebo sadrokartonového stropu by sme radi upozornili na nevyhnutnosť výstuže, aby sa nestalo, že po montáži tienenia dojde k  uvolneniu. Pri montáži drevených a bambusových žalúzií s motorom na strop odporúčame použiť protihlukové podložky, ktoré zabránia rezonancii po spustení motora.

Pri montáži na odskočnoposuvné dvere odporúčame preveriť si vzdialenosť medzi krídlami pri výsuve, aby sa nestalo, že namontované vnútorné žalúzie budú brániť posuvu krídla.

 

Nahoru