Archív článkov 2014

Zmeny vyplývajúce z uplatnenia normy STN EN 13120

Táto norma je platná od 1.9. 2014 a vzťahuje sa na interiérové tienenie montované v priestoroch, do ktorých môžu mať prístup, alebo v ktorých môžu byť prítomné deti vo veku od 0 do 42 mesiacov a kde môžu vznikať nebezpečné smyčky pri používaní ovládacích šnúr a retiazok. Ide napríklad o domy, hotely, nemocnice, kostoly, obchody, školy, škôlky a verejné miesta. Toto ustanovenie sa uplatňuje aj vtedy, keď miesto určenia vnútorných clôn nie je určené.

Norma sa nevzťahuje sa na interiérové tienenie montované v priestoroch, kam by nemali mať prístup deti, ako sú napríklad pracovné priestory: kancelárie, továrne, laboratóriá atď. V takom prípade, musí byť na výrobku nasledovné upozornenie: „Výrobok je určený na montáž v priestoroch do ktorých by nemali mať prístup deti (kancelárie, továrne…).”.

Riziko uškrtenia batoliat a malých detí vzniká v prípade, ak súčasťou vnútorných clôn sú šnúry / retiazky, ktoré môžu vytvárať nebezpečnú slučku alebo predstavovať riziko zapletenia sa. Nebezpečné slučky môžu byť vytvárané ťahacími šnúrami / retiazkami alebo vnútornými šnúrami.

Úplné odstránenie rizika uškrtenia je najlepšie dosiahnuteľné tak, že sa šnúry / retiazky vždy budú nachádzať mimo dosahu detí. Ak sú šnúry / retiazky potrebné na ovládanie vnútornej clony, musia byť splnené požiadavky, ktoré sú popísané nižšie.Motorický pohon a ovládanie kľukou/tyčkou môžu eliminovať riziko spojené s ťahacími šnúrami / retiazkami.

Pri uplatňovaní tejto normy nesú zodpovednosť súčasne výrobca, predajca aj montážna firma. Výrobca nesie zodpovednosť za ponuku a dodávku komponentov, ktoré sú testované v zmysle nových noriem. Predajca a montér sú zodpovední  za informovanosť koncového zákazníka o možnom riziku a za riadnu inštaláciu žalúzie v zmysle STN EN 13120.

Norma sa netýka už namontovaných žalúzií. Výrobca je povinný výrobok označiť výstražným označením. Text, farebnosť a veľkosť varovného upozornenia sú definované normou. Výrobca je povinný uviesť varovné upozornenie priamo na výrobku, na jeho obalu ale taktiež aj v návodu na použitie. 

CELÝ ČLÁNOK A ZNENIE NORMY NA STIAHNUTIE TU

Viete, ako udržiavať siete s fóliou RENOLIT?

Dekoračné a ochranné fólie RENOLIT sa bežne používajú na dvere a plastové okenné profily.

Siete proti hmyzu a naše krásne nové okná? To nejde dohromady.“ Tiež si to myslíte? Tak to zmeňte. Stačí použiť siete proti hmyzu s fóliou RENOLIT a uvidíte, že ich pochváli každá návšteva.

Dekoračné a ochranné fólie RENOLIT sa bežne používajú na dvere a plastové okenné profily. Patria medzi tie najobľúbenejšie. Vďaka nim môže aj  plastové, či hliníkové okno vyzerať presne ako drevené. A pretože fólie RENOLIT ponúkame aj na siete proti hmyzu, nie je problém ich farebne zosúladiť s celým oknom. Vyzerajú potom nenápadne a elegantne.

Skúsenosti? Viac ako štvrť storočia

Fólie RENOLIT sa na oknách a dverách používajú už vyše 25 rokov. Špecializované firmy ich vždy laminujú priamo na vopred pripravené okenné rámy, dvere alebo napríklad práve na siete proti hmyzu. Okrem dekoračnej vrstvy nanáša taktiež ochrannú fóliu, ktorá chráni aj pred UV žiarením, znečisteniu a škodlivým látkam. Vďaka tomu vyzerajú výrobky s fóliou RENOLIT naozaj dobre veľa rokov.

Údržba profilov okien alebo okenných sietí s fóliou RENOLIT je pritom jednoduchá. Stačí k nej vlhká mäkká handrička a bežné čistiace prostriedky. Vyčistíte tak napríklad aj škvrny od lepidla na obklady, omietky alebo od fasádnej farby. Musíte byť iba trpezliví. Ak totiž budete silno drhnúť, môžu sa na fólii objaviť  vlasové trhliny.

Pozor na agresívne čistidlá

Rozhodne nepoužívajte žiadne ostré náradie alebo brúsne materiály. Mohli by fóliu potrhať. Rovnako sa vyhnite benzínu a agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré fungujú aj ako rozpúšťadlá. Môžu totiž narušiť kontakt lepidla s profilom a poškodiť tak fóliu.

Ak sa napriek tomu fólia poškodí, väčšinou ju sami ľahko opravíte. Jednoducho použijete korekčné fixy alebo niektoré z ďalších retušovacích materiálov. Poradíte si tak prakticky s každým drobnejším poškriabaním fólie.

S väčšími opravami poradí RENOLIT

Väčšie poškodenia sú výnimočné. Môže k nim dôjsť v dôsledku použitia nevhodných čistiacich prostriedkov alebo pri vlámaní. Keď už sa ale niečo také prihodí, pomôžu vám originálne renovačné fólie RENOLIT EXOFOL MR, RENOLIT EXOFOL FR alebo RENOLIT EXOFOL PR. Vždy pritom kontaktujte priamo spoločnosť RENOLIT z Tábora. Odporučí vám zaškolených pracovníkov z vášho okolia, ktorí majú pre prácu s fóliami RENOLIT certifikát. Pri obhliadke pracovník nielen posúdi rozsah poškodenia, ale vyberie aj požadovaný farebný odtieň. Poškodenú fóliu odstráni pomocou škrabky až na pôvodný profil. Profil očistí a odmastí pomocou odmasťovacieho prostriedku. Použitím vysávača pracovník odstráni častice prachu z miesta renovácie a jeho okolia. Aplikačnú fóliu si nareže na rozmer, ktorý je vždy o pár centimetrov väčší ako treba. Pred aplikáciou fóliu nahreje a aplikuje na pripravený podklad v jednom smere, pričom spod fólie vytláča postupne vzduch. Fólia sa vždy aplikuje na celú plochu od zvaru po zvar – od spoja po spoj. Na záver sa prebytočné časti fólie odrežú.

S vyškolenými pracovníkmi od spoločnosti RENOLIT  máte istotu, že oprava bude v poriadku a vaše okno, dvere, okenná alebo dverová sieť bude opäť vyzerať úplne perfektne!

STAVBA ROKA 2014

Ktoré realizácie s tieniacou technikou K-system nájdete v 20. ročníku tejto prezentačnej súťaže?

V tomto roku organizuje Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia – jubilejný 20. ročník celoštátnej prezentačnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku. Do súťaže bolo prihlásených 23 stavieb. Súčasťou jubilejného ročníka je aj 6. ročník Ceny verejnosti 2014. Udeľuje ju široká verejnosť na internetovom portáli zoznam.sk (hlasuje sa od 1. do 28. 10. 2014).

Ktorá stavba získa titul STAVBA ROKA 2014 sa verejnosť dozvie na galavečeri, ktorý sa uskutoční 20. novembra 2014. My vám však už teraz prezradíme, na ktorých realizovaných stavbách sa nachádza tieniaca technika K-system®:

Deti v nebezpečenstve

Kedy môžu manuálne ovládané žalúzie alebo rolety ohroziť vaše deti?

Bezpečnosť vašich detí na prvom mieste

Deti sú tie najzvedavejšie bytosti na svete. Bežné predmety v domácnosti sa teda môžu stať zdrojom nebezpečenstva. Jedným zo základných pravidiel bezpečnosti je neumiestňovať postele detí v blízkosti okien.

Akú zmenu prináša nový predpis EÚ?

Od marca 2014 sa každý produkt so šnúrovým a retiazkovým ovládaním musí v súlade s novým predpisom EÚ (doplňujúca norma DIN EN 13120) dodávať s príslušným bezpečnostným  zariadením so zreteľnými varovnými informáciami.

Existujú 2 možnosti zaistenia:

 • spojka guľôčkovej retiazky so systémom pretrhnutia v prípade zaťaženia ovládacej retiazky hmotnosťou väčšou ako 6 kg
 • upínacie zariadenie guľôčkovej retiazky alebo šnúry s upevnením na stenu.

Čo by mal predajca tieniacej techniky vedieť?

 • Retiazky so systémom pretrhnutia musia byť minimálne 60 cm nad zemou.
 • Retiazky s upínacím zariadením musia byť minimálne 150 cm vzdialené od zeme pripevnené na stene.
 • Varovné informácie a informácie k montáži bezpečnostných zariadení by mali byť v návodoch na použitie a údržbu.

Novinka – vertikálne žalúzie s látkou screen

Prevratnou novinkou v ponuke látok na vertikálne žalúzie je screen.

Tento nový typ tkaniny nielen zabraňuje prudkému slnečnému žiareniu , prieniku tepla a nežiadúcim pohľadom, ale súčasne aj umožňuje zostať v kontakte s vonkajším prostredím, lebo ho vidíte.

Vertikálne žalúzie K-system sú vyrábané na mieru s milimetrovou presnosťou na šírku aj na výšku. Montujú sa na strop pomocou nacvakávacích klipov alebo za príplatok na stenu pomocou L-konzoly. Môžu byť ovládané nielen manuálne pomocou retiazky a šnúry ale aj motoricky. Horný nosník je štandardne dodávaný v bielej farbe.

Novinkou je možnosť dodávky lamely s vloženým závažím a prepojením retiazkou alebo bez spojovacej retiazky so zataveným závažím. Šírka lamely je 127 alebo 89 mm.

5 dôvodov prečo objednať vertikálne žalúzie K-system so screenovou tkaninou

 1. Transparentná tkanina umožňuje dokonalý výhľad smerom von.
 2. Screenová tkanina je nehorľavá.
 3. Vertikálne žalúzie s látkou screen  v druhej cenovej skupine sú vhodné do vlhkých priestorov.
 4. Jednoduchá údržba - tkaninu je možné utierať vlhkou handričkou.
 5. Možnosť výberu z dvoch cenových skupín.

Jedinečné vlastnosti tohto materiálu sú podložené meraniami. Na rozdiel od látok prvej cenovej skupiny, ktoré sú vyrobené zo 100 % PES, látky v druhej cenovej skupine obsahujú 21 % PES a 79 % PVC, čo umožňuje použitie vo vlhkých priestoroch

Typ cenovej skupiny Gramáž Farba Reflexia* Transmisia**
1 227 g/m2 biela 64 % 31 %
1 227 g/m2 sivá 24 % 8 %
1 227 g/m2 čierna 6 % 3 %
2 337 g/m2 krémová 50 % 32 %
2 337 g/m2 bieločierna 21 % 24 %
2 337 g/m2 čiernobiela 13 % 14 %
2 337 g/m2 antracit 6 % 13 %

*Reflexia  - udáva hodnotu odrazivosti slnečného žiarenia (tepla), pričom 50% znamená vysokú odrazivosť a dobrú ochranu pred slnkom

**Transmisia – hodnota udávajúca svetelnú priepustnosť, za nízku priepustnosť a dobrú ochranu pred oslnením považujeme hodnotu pod 15 %

Viete čo spája Bojnický oltár s firmou K-system?

V januári 2014 sme realizovali unikátny projekt súvisiaci s najcennejšou umeleckou pamiatkou Bojnického zámku. V spolupráci s Ing. arch. Jaroslavom Janesom sme naprojektovali a zrealizovali dodávku špecifických tienidiel na obrovské oblúkové okná. Vyrobili sme na mieru konštrukčné rámy a do nich natiahli tieniacu screenovú textíliu o ploche viac ako 70 m2, ktorá zabraňuje prehrievaniu  miestnosti a prieniku škodlivého UV žiarenia, ktoré by mohlo poškodiť vzácne maľby.

V súčasnosti je Bojnický oltár uložený do špeciálnej presklenej lokálnej klimatizačnej jednotky. Je to najmodernejšie zariadenie svojho druhu v Európe. Jeho úlohou je udržiavať stálu teplotu okolo 18° C a 60% vlhkosť.

Sme mimoriadne hrdí na skutočnosť, že sme sa mohli podieľať na tomto projekte. Realizácia tienenia Bojnického oltára je pre nás v prvom rade prejavom obrovskej dôvery a profesionality našich pracovníkov.

Vedeli ste, že .....

 • autorom desiatich doskových obrazov namaľovaných temperovými farbami bol stredoveský florentský majster Nardo di Cione?
 • Bojnický oltár je jeho jediné kompletne zachované dielo?
 • hodnota tohto diela z 50. rokov 14. storočia sa odhaduje na 1,7 miliónov dolárov?
 • v polovici 19. storočia obrazy kúpil gróf Ján Pálffy, ktorý ho previezol do Bojníc a dal ich vsadiť do vyrezávaného pozláteného oltára, ktorý sám navrhol?
 • v auguste 1933 najväčších päť obrazov z kaplnky ukradli zlodeji?
 • nájdené obrazy boli spoločne s ostatnými prevezené do Prahy?
 • v Prahe bol oltár až do roku 1995, keď ho na základe slovensko-českej dohody previezli späť do Bojníc?
 • oltár najskôr provizórne inštalovali v Päťhrannej veži Bojnického zámku a v stredu 27. novembra 2013 ho premiestnili do kaplnky, kde medzitým namontovali špeciálny s box s vlastnou klimatizáciou?

Zaťaženie exteriérových žalúzii vetrom

V súvislosti s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 305/2011 z 9. marca 2011, ktorým sa ustanovujú harmonizované podmienky uvádzania stavebných výrobkov na trh, je povinný výrobca okrem Vyhlásenia o zhode preukázať  od 1. 7. 2013 aj úžitkové vlastnosti výrobku formou Vyhlásenia o úžitkových vlastnostiach. V prípade vonkajších žaluzií ide o odolnosť voči vetru podľa EN 13561, ktorá je podstatným parametrom žalúzií ako stavebného výrobku.

Vonkajšie žalúzie K-system sú v súvislosti s týmto nariadením označené známkou CE, ktorá je dôkazom, že výrobca v súlade s týmto nariadením zostavil vyhlásenie o parametroch. Označenie CE je jediným označením zhody stavebného výrobku s deklarovanými parametrami a s uplatniteľnými požiadavkami týkajúcimi sa harmonizačných právnych predpisov Únie.

Stupeň odolnosti vonkajších žalúzií voči vetru závisí od veľkosti žalúzie a od tvaru a šírky lamely.

Pre exteriérové žalúzie K-system platí STUPEŇ ODOLNOSTI VOČI ZAŤAŽENIU VETROM: 4

Podľa STB 73 0035 – „Zaťaženie stavebných konštrukcií“ je územie Slovenskej a aj Českej republiky rozdelené
do vetrových oblastí:

 • 1. a 2. Vetrová oblasť sa na Slovensku a v Českej republike nenachádzajú
 • 3. Vetrová oblasť má základnú hodnotu pôsobenia vetra 0,45 kN/m2
 • 4. Vetrová oblasť má základnú hodnotu pôsobenia vetra 0,55 kN/m2
 • 5. Vetrová oblasť má základnú hodnotu pôsobenia vetra 0,70 kN/m2 – jedná sa o územia vo výškach 800 až 1500 m.n.m v Karpatoch a 700 až 1300 m.n.m. v ostatných horských oblastiach
 • 6. Vetrová oblasť má základnú hodnotu pôsobenia vetra 0,85 kN/m2 – jedná sa o horské oblasti vyššie ako je uvedené v V. vetrovej oblasti
 • 7. Vetrová oblasť sa na Slovensku a v Českej republike nenachádza

Stupeň zaťaženia vetrom sa určuje podľa Beafortovej stupnice (viď. tabuľka)

Sila vetra (podľa Beaufortovej stupnice) Rýchlosť vetra Klasifikácia sily vetra
2 6 – 11 km/h slabý vietor
3 12 – 19 km/h mierny vietor
4 20 – 28 km/h dosť čerstvý vietor
5 29 – 38 km/h čerstvý vietor
6 39 – 49 km/h silný vietor
7 50 – 61 km/h prudký vietor

a môže sa zmenšiť vhodným nasmerovaním budovy vzhľadom na smer vetra (45° odchýlka od hlavného smeru zimného vetra),zlepšením aerodynamiky budovy (kompaktnou formou), obmedzením jej výšky a vhodným usporiadaním okolitej vegetácie. Naopak rýchlosť vetra narastá s narastajúcou výškovou polohou, výškou budovy, pri nekompaktných budovách a pri väčších plochách povrchu budovy. Napriek týmto známym skutočnostiam skúsenosti z praxe dokazujú, že pri projektovaní a pri výbere typu žalúzií spotrebiteľom zostáva na prvom mieste otázka dizajnu lamiel a cenové kritérium. Najvyššiu odolnosť voči vetru majú výrobky s triedami 4 – 6. Zlé zameranie alebo nekvalitná montáž však môžu mať za následok vznik problémov a vtedy spotrebiteľa nezachráni ani kvalitný výrobok. Pre dodržanie maximálnej kvality musí žalúzia so stavbou tvoriť jednotný celok už vo fáze projektovania. Dá sa tak vyhnúť improvizáciám a kompromisom z hľadiska technického riešenia aj architektúry. Za pozitívnu zmenu považujeme skutočnosť, že spotrebiteľov, ktorí pociťujú potrebu exteriérových žalúzií napríklad až po prvom roku užívania stavby, je čím ďalej tým menej.

Vyhlásenie o úžitkových vlastnostiach
Vzor CE - etikety pre výrobky Prominent

Ako sa starať o žalúzie

Všeobecné informácie o tom, ako sa správne starať a používať vaše žalúzie.

Čítať viac