Archív článkov 2012

Svetová novinka v našej kolekcii - Trevira CS

Spoločnosti K-system nie je ľahostajná bezpečnosť svojich zákazníkov. Práve preto zaradila do svojej ponuky tienenie z nehorľavých materiálov. Práve bezpečnosť je jedným z najväčších trendov našej doby. Nikde nie sú bezpečnostné opatrenia take prísne ako v oblasti horľavých materiálov. Preto je dobré vedieť, že existujú textilné materiály, ktoré sa dokonca ani nevznietia. Aby bolo možné ich lepšie rozoznať, vystupujú všetky tieto materiály pod obchodnou značkou Trevira CS.

Nevinná hra detí s ohňom, skrat v elektroinštalácii - odrazu vzbĺkne ničivý požiar. Nehorľavé textílie sú bez pochýb považované za dôležitú ochranu pri znížení tohto nebezpečia, a to  v súkromnej tak aj v komerčnej oblasti (v hoteloch, nemocniciach, nákupných centrách, bankách, archívoch, podzemných garážach, letiskách apod.). Nové koncepcie budov vyžadujú bezpečnú a spoľahlivú protipožiarnu ochranu, ktorá spĺňa kritériá platných noriem, predpisov a nariadení. Aj pri optimalizácii investičných nákladov do vybavenia musí byť v čo najvyššej miere zaručená požiarna bezpečnosť osôb.

Vertikálne žalúzie, ktoré pre Vás prejdú ohňom

Lamely vertikálnych žalúzií vyrobené z nehorľavej textílie Trevira CS na rozdiel od látok, ktoré boli impregnované dodatočne (tieto látky pri praní môžu svoju ochrannú funkciu stratiť), poskytujú dlhoročnú bezpečnosť.

Tento malý, avšak rozhodujúci rozdiel je už pevne zakotvený do molekulovej štruktúry: vďaka nehorľavému komonomeru, ktorý je pevne integrovaný do polymeru vlákna. Preto nemôže byť nehorľavosť žiadnym spôsobom narušená. Nehorľavosť látok Trevira CS sa testuje pomocou mnohých kontrolných postupov na národnej a medzinárodnej úrovni. Bezpečnostné textílie Trevira vo všetkých týchto zkúšobných mechanismoch spĺňajú alebo presahujú normy nehorľavosti. Napr.v Nemecku sa jedná o normy DIN 4102 (řást 1/B1) a DIN 66084 (Pa). To je dostatok dôvodov k tomu, aby sa  Trevira CS medzičasom stala svetovo najvýznamnejšou značkou pre preventívnu požiarnu ochranu. Mimochodom, vlákna Trevira CS sa rozhodujúcim spôsobom líšia od prírodných materiálov, ako je napr. bavlna. Textilný charakter a špecifické vlastnosti – priedušnosť, stálofarebnosť alebo pevnosť zodpovedajú či prekonávajú tradičné prírodné vlákna. Trevira CS tak poskytuje ideálnu kombináciu pohodlia a bezpečnosti.

Vynikajúce vlastnosti pre človeka aj prírodu

Z ekologického hľadiska ponúka Trevira CS oveľa viac pozitívnych vlastností. Pri výrobe nehorľavých vlákien nevznikajú zaťažené odpadné vody ani plyny a nepoužívajú sa žiadne rozpúšťadlá. Vďaka najmodernejším technológiám výrobných procesov s optimálnym využitím energie je aj spotreba energie pri výrobe vlákna Trevera CS nízka. Vzhľadom k špeciálnemu charakteru molekuly Trevira CS nie je nutná dodatočná nehorľavá úprava zaťažujúca životné prostredie. Rovnako ako všetky polyestery je možné vlákna bez problemov recyklovať.  Súhrn všetkých týchto výhod – vysoká miera nezávadnosti pre životné prostredie – viedol k tomu, že nehorľavá vlákna a hodvábne priadze Trevira CS získali európsky certifikát Öko-Tex-Standard-100. Pre posúdenie podľa kritérií Öko-Tex je rovnako dôležitá mimoriadna znášanlivosť vlákien s pokožkou.

Argumenty pre nehorľavé látky Trevira CS

 • široký výber výrobkov, množstvo použití: závesy, záclony, ložné textílie, rolety, vertikálne žalúzie, markízy, deliace závesy, nábytkové látky, tapety
 • inovatívne výrobky vznikajúce stálym vývojom typov vlákien a filamentov (nekonečných vlákien) Trevira
 • jednoduchá údržba, nekrčiace sa a rozmerovo stabilné
 • krátke pracie cykly pri nízkej teplote šetria vodu, prach na pranie a energiu
 • odolné voči bežným dezinfekčným metódam
 • brilantné farby a stálofarebnosť na svetle
 • vysoká pevnosť v odere
 • perfektný sediaci komfort u čalúnených látok vďaka vysokej priedušnosti
 • nehorľavé vlákna a filamentové priadze Treviry sú certifikované podľa Eko-Tex Štandardu 100 (najvyšší stupeň – určené tiež pre výrobky pre deti)
 • pre ľudskú pokožku dobre znášanlivé
 • permanentná nehorľavosť docielená modifikáciou polyesterových molekúl sa nestráca používaním, praním ani starnutím
 • permanentná nehorľavosť bez akýchkoľvek dodatočných úprav
 • žiadne tlenie, iba minimálna tvorba dymových spalín v prípade požiaru
 • bezpečná vďaka značkovému preskúšaniu a udelenie ochrannej známky
 • splnenie dôležitých medzinárodných protipožiarnych noriem, napr. DIN 4102 časť 1/B1, NF P 92503-507/M1; BS 5867, časť 2 typ C; UNI VF 8456/8457/1; EN 1021 časť 1 + 2 a EN 13772 + 13773 trieda 1
 • podporené všeobecnými skúšobnými certifikátmi
 • vysoká úroveň kvality je zabezpečená stálou značkovou kontrolou Treviry
 • ideálne ako pre komerčné priestory, tak pre domácnosť.

Autor článku:  Kúdelová Andrea

Dátum: 5. 6.2012


io- homecontrol®

Prvý rádiový protokol optimalizovaný pre obytný sektor.Novinka spoločnosti Somfy zahŕňa výrobky kompatibilné s protokolom io- homecontrol® pre celý rad domových zariadení, ako sú rolety, markízy, žalúzie, garážové brány a osvetlenie, s ktorými je možné vytvoriť inštaláciu, kde jednotlivé zariadenia nielen komunikujú medzi sebou navzájom, ale ktoré sú aj otvorené – tj. schopné komunikovať taktiež s ostatnými zariadeniami v dome od ďalších popredných výrobcov. Zaručená vzájomná súčinnosť znamená, že je možné pridávať jednotlivá zariadenia bez zbytočných nákladov navyše. Akákoľvek nová aplikácia je automaticky zahrnutá do systému bez toho, aby bolo potrebné rozširovať alebo upravovať kabeláž.

Užívatelia využívajú výhody najviac rozšíreného bezdrôtového štandardu v obytnom sektore, ktorý ponúka väčší komfort, bezpečnosť a úspory energie pre každodenné použitie. Majú plnú kontrolu nad svojou inštaláciou vďaka inovatívnym a jednoducho použiteľným funkciám.

Užívateľská ústretovosť SOMFY io-homecontrol® v 3 bodoch:

 1. Byť informovaný
  Funkcia spätného hlásenia znamená, že užívatelia vždy vedia, čo sa deje v ich domácnosti aj bez toho, aby museli vykonávať osobnú kontrolu. Vykonávanie povelov a ich správnosti je oznamované na displeji diaľkového ovládača, prípadne svetelným alebo zvukovým signálom. Do budúcna sa ráta s aplikáciami pre osobné počítače, múdre telefóny apod. Akýkoľvek problém – napr. vybité batérie – sa objavujú na displeji, čo uľahčuje vyhľadávanie a vyriešenie problému.
 2. Prispôsobiť si svoj domov
  Vytváranie scenárov
  Pomocou scenára si môžete určiť, ktoré zariadenia io sa majú v jeden okamih dať do pohybu a do akej polohy sa majú nastaviť, a to jediným stlačením tlačidla (napr. rolety, žalúzie, markízy, osvetlenie). Scenáre Vám umožnia vytvoriť a upraviť prostredie Vášho domova, kedykoľvek si prajete. Vytvoriť si scenár vo Vašom počítači pomocou programu Skit´Easy je také jednoduché ako zostavenie zoznamu pre prehrávanie Vašej obľúbenej hudby. Taktiež pomocou diaľkového ovládača Impresario Chronis je nastavenie scén také jednoduché ako fotografovanie.

  Tvorba skupín
  Skupiny môžu byť použité pre centrálne ovládanie zariadení io v domácnosti – skupina môže byť určená zónou, podlažím, fasádou, typom zariadenia – napr. všetky rolety v prízemí. Pre vytvorenie skupiny na diaľkovom ovládači Telis Composio io jednoducho zadáte novú skupinu a jej názov a po tomto úkone do nej prejde každé zariadenie, ktoré si v tejto skupine prajete mať. Všetko uložíte jediným stlačením tlačítka OK na diaľkovom ovládači.

  Nastavenie citlivosti slnečného čidla
  Pomocou diaľkového ovládača Easy Sun io môžete kedykoľvek nastaviť či upraviť citlivosť vonkajšieho slnečného čidla. 
 3. Vždy mať kontrolu nad svojim domom
  Užívateľ môže kedykoľvek vypnúť automatické funkcie systému, pokiaľ si praje dočasne deaktivovať, ovládať zariadenie manuálne alebo uložiť nové nastavenia.

Tu si môžete stiahnúť PDF prospekt: io homecontrol®

Autor článku:  Kúdelová Andrea

Dátum: 10. 3.2012


Novinky z medzinárodnej výstavy R + T Stuttgart

V dňoch 28. 2. – 3. 3. 2012 sa naša spoločnosť prvý raz vo svojej histórii zúčastnila ako vystavovateľ najprestížnejšieho svetového veľtrhu tieniacej techniky R + T 2012 v Stuttgarte. Dnes už si ani nevieme predstaviť, že by sme chýbali na tejto  „show“ , ktorá je povinná pre všetkých, ktorí chcú hrať úlohu v tomto odvetví. Výstava sa koná raz za tri roky.

Toto podujatie si za celú dobu svojej existencie vybudovalo vedúce postavenie vo svete  medzi veľtrhmi s podobným zameraním. Celá výstava bola prehliadkou výrobcov technológií  pre výrobu tieniacej techniky, výrobcov tieniacej techniky a prezentáciou ich noviniek z oblasti roliet, žalúzií, sietí proti hmyzu a materiálov na ich výrobu. S výstavou súbežne prebiehali konferencie a stretnutia , kde si výrobcovia  a dodávatelia mohli v rámci medzinárodného obchodu vymeniť zaujímavé informácie.

Jeden z najväčších stánkov na výstave patril nášmu dodávateľovi motorov a elektropríslušenstva a to spoločnosti SOMFY, ktorá v súčasnosti patrí k najväčším svetovým výrobcom motorov. Na stánku bolo pomerne živo, nakoľko spoločnosť SOMFY prezentovala najväčšiu novinku rádiového ovládania – IO – homecontrol. Je nám veľkou cťou, že ako prvá spoločnosť na Slovensku už v tomto okamihu môžeme našim zákazníkom ponúknuť túto mimoriadnu novinku aj v našich Štúdiách tieniacej techniky.

Aj na našom stánku bolo veľmi živo, prakticky záujemcovia z celého sveta prejavili veľký záujem o spoluprácu v oblasti dodávok exteriérových žalúzií a atypických prevedení ako aj o system plisovaných sietí proti hmyzu. Na stánku sme predstavili aj horúce novinky, ktoré budú dostupné v roku 2012 a to exteriérové žalúzie s lamelou tvaru S v dvoch šírkach a minimalistické plisované siete s užším profilom, ktoré sú riešením protihmyzovej zábrany na miestach, kde je pomerne úzky priestor medzi namontovanou roletou a rámom okna.

Touto cestou ďakujeme našim pracovníkom za príkladnú prezentáciu spoločnosti a našim partnerom za návštevu nášho stánku.

Autor článku:  Kúdelová Andrea 

Dátum: 9. 3.2012

K-system – partner projektu „Pasívny dom Kittsee“

Energeticky pasívny dom Kittsee je jedným z produktov projektu „Pasívne bývanie“.(www.pasivnydom.info) Pasívny dom nie je názov značky ale stavebná koncepcia. Úspory na vykurovanie tvoria viac než 75 % v porovnaní s predpísanými štandardmi pre novostavby. Vysoké ceny energie obyvateľom pasívnych domov neprekážajú, pretože náklady na vykurovanie a ohrev TUV sú veľmi nízke. Rozhodujúcou charakteristikou pasívneho domu je jeho kvalitný tepelnoizolačný a vzduchotesný obal, ktorý v súhre s ostatnými komponentmi zabezpečuje zdravú vnútornú klímu a požadované úspory energie.

Tento typ domov býva najčastejšie väčšími presklenými plochami orientovaný k juhu, aby najmä v zime prenikal do budovy dostatok slnečného tepla. Teplo by malo zostať vo vnútri budovy. Tepelné straty majú byť čo najmenšie. V lete sa však z dôvodu silných slnečných lúčov priestor prehrieva. Zvyčajne plocha okien presiahne 30 – 40 % plochy steny a preto je potrebné venovať náležitú pozornosť tieneniu. Na pasívny dom v Kittsee budú dodané exteriérové žalúzie typ Prominent Z-90, ktoré sú dostatočne variabilné na to, aby sa dali dobre nastaviť v priestore a odklonili slnečnú energiu v správnom smere a množstve.

Testovací pasívny dom je situovaný v rakúskej obci Kittsee, ktorá je vzdialená len niekoľko kilometrov od Bratislavy. Navrhovaný objekt je umiestnený v zóne samostatne stojacich rodinných domov a postavený má byť v súlade s požiadavkami súčasného architektonického poznania, pričom má vhodne zapadať do okolitého prostredia. Rodinný dom je navrhnutý pre trvalé bývanie 4 až 5 člennej rodiny tak, aby okrem komfortného bývania zabezpečil aj možnosť relaxácie.

V súčasnosti vzniká v spolupráci s viacerými partnermi tohto projektu energeticky certifikovaný pasívny dom, prístupný všetkým záujemcom, ktorí si budú chcieť vyskúšať pasívne bývanie. Tento pasívny dom zároveň predstavuje referenčnú stavbu partnerov projektu. Samotný proces výstavby je zdokumentovaný aj za účelom odborných prezentácií. Najvyššiu úroveň kvality projektu, ako aj stavebného prevedenia tohto domu, zaručí certifikácia objektu, ktorú vykoná inštitút pre pasívne domy v Darmstadte.

V nasledujúcich troch rokoch budú môcť záujemcovia stráviť v dome pár dní, počas ktorých budú mať možnosť vyskúšať si plnohodnotné bývanie v pasívnom dome a spoznať jeho jednotlivé prvky, ako je napríklad nútené vetranie s rekuperáciou tepla. Po dokončení stavby budú v objekte počas jedného roka prebiehať viaceré merania ako blowerdoor test, monitorovanie povrchových teplôt stavebných konštrukcií, posudzovanie stavebných detailov, termografické a termovízne merania a merania vlhkosti.

Projekt je tvorený v spolupráci s dodávateľmi stavebných materiálov a technických zariadení za účelom dosiahnutia najvyššieho štandardu a súčasne najnižších nákladov na realizáciu.

V krajinách Európskej únie budú musieť byť všetky novostavby od roku 2020 v pasívnom štandarde (podľa smernice 2010/31/EU a jej aplikácií v národných zákonoch do roku 2014), preto ak plánujete stavbu nového rodinného domu alebo veľkú rekonštrukciu, mali by ste sa o nízkoenergetické a energeticky pasívne domy zaujímať.

Výhody pasívneho domu:

 • rýchla výstavba
 • nízke prevádzkové náklady
 • spätné využívanie tepla z vnútorného vzduchu
 • ohľaduplnosť k životnému prostrediu
 • stabilná klíma
 • čiastočná energetická nezávislosť
 • vysoký komfort kvality vnútorného prostredia
 • vzduchotesnosť (stály prívod čerstvého vzduchu)
 • vhodné pre alergikov

Aktuálne informácie o stave projektu nájdete tu. 

 Mediálna podpora - EPD Kittsee SME TV1. SME TV2, SME TV3

Autor článku:  Kúdelová Andrea v spolupráci s Greenstudio s. r. o.

Dátum: 31. 8.2011

Ako sa starať o žalúzie

Všeobecné informácie o tom, ako sa správne starať a používať vaše žalúzie.

Čítať viac